| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe zasady wyceny

Nowe zasady wyceny

Zmiany w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości wprowadzają możliwość wyceny instrumentów finansowych z uwzględnieniem ich tzw. wartości godziwej.

 
Obowiązują już zmiany w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości nr 39 „Instrumenty finansowe – ujmo- wanie i wycena” (MSR 39). Zdaniem specjalistów, najważniejsza z przyjętych dotyczy „opcji wartości godziwej”. Rafał Suchan, menedżer działu audytu Ernst & Young uważa, że przepisy w ich dotychczasowym brzmieniu nie uwzględniały specyfiki niektórych podmiotów gospodarczych (np. zakładów ubezpieczeń, funduszy).

Na przykład teraz lokaty zakładu ubezpieczeń są klasyfikowane jako portfel aktywów dostępnych do sprzedaży. Wynik z wyceny takiego portfela znajduje się w kapitałach własnych zakładu, a nie w jego rachunku wyników. Specyfika zakładów ubezpieczeń polega na tym, że lokaty ściśle są powiązane z rezerwami techniczno-ubezpieczeniowymi. Zakład ubezpieczeń na życie, otrzymując składkę lokuje ją w różnego rodzaju instrumenty finansowe, tworząc jednocześnie rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe na poczet przyszłych wypłat dla klientów. Wypłaty te niejednokrotnie uzależnione są od stopy zwrotu z lokat. Wycena bilansowa rezerw i lokat zakładu ubezpieczeń powinna być zatem spójna. Rafał Suchan wyjaśnia, że dotychczasowe zapisy MSR 39 przewidywały odnoszenie zmian w wycenie aktywów dostępnych do sprzedaży na kapitał z aktualizacji wyceny (a nie do rachunku wyników), natomiast zmiana stanu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych odnoszona była do rachunku wyników.

– Regulacje te były zatem nieżyciowe i mogły powodować zniekształcenie wyniku finansowego danego okresu wypracowanego przez zakład ubezpieczeń. Przyjęcie przez UE opcji wartości godziwej ułatwiło zatem życie wielu podmiotom – dodaje Rafał Suchan.

Agnieszka Pokojska
agnieszka.pokojska@infor.pl


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »