| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie będzie opóźnień w e-deklaracjach

Nie będzie opóźnień w e-deklaracjach

Dzięki porozumieniu z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych od 16 sierpnia 7500 dużych firm prześle deklaracje podatkowe drogą elektroniczną.


Po okresie niepewności i zastanawiania się nad tym, którą ofertę wybrać, resort finansów zdecydował się na rozwiązanie, które eksperci uważali za najbardziej prawdopodobne, czyli pilotaż przygotowany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Firma ta przeprowadzała już podobny pilotaż w 2003 roku w Krakowie i uzyskała pozytywne recenzje zarówno w resorcie, jak i u ekspertów.

Jak podało Ministerstwo Finansów, współpraca z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych została pozytywnie zaopiniowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

– Przedsięwzięcie stanowi udogodnienie dla dużych korporacji i firm z udziałem kapitału zagranicznego – czytamy w komunikacie.

Pilotaż przygotowany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych pozwala na stosowanie wszystkich bezpiecznych podpisów elektronicznych, jakie funkcjonują na rynku.

Jak przekonywali przedstawiciele firmy, istnieją pewne ryzyka dla funkcjonowania całego systemu e-podatki (jest to projekt docelowy, który ma zastąpić pilotaż i spełniać wszystkie wymagania prawne i informatyczne). Stąd lepiej, by uwagi pojawiły się do pilotażu, a nie do systemu docelowego. Resort pracuje obecnie nad systemem e-podatków. Zdaniem ekspertów będzie on gotowy za dwa lata.

Dzięki umowie z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych resort finansów nie poniesie kosztów związanych z przygotowaniem i wdrożeniem e-deklaracji. Na czas pilotażu program ma być własnością Wytwórni Papierów Wartościowych. W zamian firma liczy na to, że będzie realizowała program docelowy. Dlatego pojawiła się tak korzystna dla resortu oferta.

Procedura użytkowania systemu jest dość prosta. Podatnik będzie musiał zalogować się on-line do systemu lub off-line poprzez zainstalowany na komputerze program. Po zalogowaniu będzie możliwość wyboru formularza. Po jego wypełnieniu (nie wiadomo jeszcze, czy będzie to formularz papierowy w wersji elektronicznej, czy system wyskakujących okienek, w których użytkownik będzie wprowadzał właściwe dane), należy go podpisać bezpiecznym podpisem elektronicznym i wysłać. Po wysłaniu nastąpi weryfikacja danych. Jeśli będą one prawidłowe, deklaracji zostanie przypisany numer referencyjny i oznakowanie czasem. Potwierdzenie o dostarczeniu deklaracji podatnik otrzyma mailem.

Pilotaż ma być prowadzony do 2008 roku.

Łukasz Zalewski
lukasz.zalewski@infor.pl


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK