| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wyrok albo dobrowolna odpowiedzialność

Wyrok albo dobrowolna odpowiedzialność

W urzędach skarbowych trwa weryfikowanie rocznych rozliczeń podatników. Urzędnicy - jak co roku - poza drobnymi uchybieniami z pewnością natrafią też na przypadki, kiedy będą mogli mieć uzasadnione podejrzenie, że doszło do wykroczenia lub przestępstwa skarbowego.

Zdarza się, że organ podatkowy uzależnia skierowanie wniosku od spełnienia dodatkowych warunków. Zależy to w głównej mierze od okoliczności popełnienia czynu zabronionego, wartości wyrządzonej szkody i postawy podatnika.

Dwa etapy

Samo postępowanie przebiega dwuetapowo: przed finansowym organem postępowania przygotowawczego, do którego sprawca składa wniosek o zezwolenie, oraz przed sądem, do którego występuje finansowy organ postępowania przygotowawczego z wnioskiem o udzielenie zezwolenia.
Jeśli organ zdecyduje o przyjęciu wniosku, kieruje go do sądu, który decyduje o wydaniu zezwolenia. Oczywiście wina sprawcy i okoliczności popełnienia czynu nie mogą budzić wątpliwości. Pozytywne rozpatrzenie wniosku skutkuje wydaniem wyroku o udzieleniu pozwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. Korzystna dla podatnika decyzja sądu oznacza brak wpisu do rejestru skazanych, a sprawę odpowiedzialności karnej za dany czyn uważa się za zakończoną.

Wniosek nie pomoże

Nie zawsze dobrowolne poddanie się odpowiedzialności jest dopuszczalne. Dotyczy to sytuacji, w których za przestępstwo skarbowe grozi kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności, przestępstwo zagrożone karą grzywny popełnione zostało w warunkach uzasadniających obligatoryjne zastosowanie nadzwyczajnego obostrzenia kary lub sytuacji, gdy co do przedmiotu podlegającego przepadkowi zgłoszono interwencję i nie została ona cofnięta do czasu wniesienia aktu oskarżenia do sądu.
Edyta Wereszczyńska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK