| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opłata w każdym miejscu, gdzie prowadzony jest handel

Opłata w każdym miejscu, gdzie prowadzony jest handel

Określone w ustawie o opłatach i podatkach lokalnych pojęcie targowiska umożliwia pobieranie opłaty targowej praktycznie w każdym miejscu, gdzie prowadzony jest handel - twierdzi minister finansów.


Minister finansów, odpowiadając na interpelację poselską wyjaśnił, że pojęcie targowiska określone w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych umożliwia pobieranie opłaty targowej za handel także poza wyznaczonymi targowiskami, np. od handlujących na ulicy. Pojęcie targowiska w zbliżonej wersji funkcjonuje od 1991 r., kiedy nastąpił znaczny wzrost działalności handlowej, odbywającej się także poza wyznaczonymi do tego celu miejscami.
Minister finansów poinformował, że na podstawie art. 15 ust. 1-2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, opłatę targową pobiera się od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej dokonującej opłaty na targowiskach, przy czym targowiskami są wszelkie miejsca, w których prowadzony jest handel. Opłacie tej nie podlega sprzedaż dokonywana w budynkach lub częściach budynków, z wyjątkiem targowisk pod dachem oraz hal używanych do targów, aukcji i wystaw. Oznacza to, że zdarzeniem prawnym, z którym ustawa o podatkach i opłatach lokalnych wiąże obowiązek uiszczenia opłaty targowej, jest dokonanie sprzedaży. Przez sprzedaż należy rozumieć zawieranie umów sprzedaży zgodnie z art. 535 kodeksu cywilnego, a przynajmniej wyjście z ofertą sprzedaży przez wystawienie towaru i wyznaczenie jego ceny.

Marcin Musiał
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »