| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zła sytuacja materialna pozwala na zwolnienie

Zła sytuacja materialna pozwala na zwolnienie

Jeśli podatnik z uwagi na złą sytuację materialną sprzeda odziedziczone mieszkanie, może zachować zwolnienie w podatku od spadków i darowizn.


W ocenie jednego ze składów orzekających ustawodawca, określając 6-miesięczny nieprzekraczalny termin na wydatkowanie pieniędzy uzyskanych z tytułu zbycia lokalu na określony cel, dał tym samym organom podatkowym prawo do weryfikacji podejmowanych decyzji o umorzeniu postępowania podatkowego. Prawo to przysługuje w stosunku do tych podatników, którzy uzyskane środki przeznaczyli na inne cele, np. konsumpcję. Ponadto w ocenie sądu, określając 6-miesięczny termin, ustawodawca wyraził wolę niezwłocznego wydatkowania kwot uzyskanych ze zbycia lokalu na inwestycję budowlaną (wyrok WSA w Warszawie z 19 maja 2004 r., sygn. akt III SA 3242/02, niepublikowany).


Interesujące stanowisko zajął sąd w kolejnej sprawie. Uznał, że nabycie innego lokalu lub też samo uzyskanie pozwolenia na jego budowę może nastąpić wcześniej niż sam fakt zbycia odziedziczonego lokalu....tuż przed zbyciem

Nie wykluczył tego sam ustawodawca, gdyż określony w przepisach termin wskazuje jednoznacznie na termin końcowy nabycia innego lokalu lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę. W ocenie sądu, gdyby zamiarem ustawodawcy było określenie terminu początkowego liczonego od daty zbycia, ustawodawca redagując omawiany przepis opuściłby zwrot „nie później niż” (wyrok WSA w Warszawie z 1 października 2004 r., sygn. akt III SA 2088/03, niepublikowany).


Podobne stanowisko zajął skład orzekający w wyroku 4 marca 2004 r. (wyrok WSA w Warszawie, sygn. akt III SA 1608/02, niepublikowany).


Sąd podkreślił, że ustawodawca dla zachowania ulgi wymaga jedynie, by nabycie nowego lokalu, budynku lub uzyskanie pozwolenia na budowę nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia. Oznacza to spełnienie warunku także wtedy, gdy nabycie nowego lokalu nastąpiło jeszcze przed datą zbycia nabytego w drodze darowizny lokalu.Aleksandra Tarka

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK