| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe plany kont

Nowe plany kont

Do 1 stycznia 2007 r. organy podatkowe będą musiały dostosować swoje plany kont do nowych przepisów, które opracowuje resort finansów.


Nowelizacja ustawy o finansach publicznych określiła nową podstawę prawną wydania rozporządzenia regulującego zasady rachunkowości i plan kont dla prowadzenia ewidencji podatków i niepodatkowych należności budżetowych. Resort finansów opracował projekt rozporządzenia, które zastąpi obecnie obowiązujące z 25 maja 1999 r. w sprawie zasad rachunkowości i planu kont dla prowadzenia ewidencji podatków i opłat dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. nr 50, poz. 511 z późn. zm.). Rozporządzenie straci moc 30 czerwca 2006 r.Aleksander Chmielewski z Departamentu Rachunkowości Ministerstwa Finansów zwraca uwagę przede wszystkim na nowe rozwiązania dla gmin. Obecnie funkcjonuje tzw. kontokwitariusz, który zawiera konta podatników łącznego zobowiązania pieniężnego i formularze pokwitowania wpłat, które są wypełniane w momencie dokonania wpłaty przez podatników. Łączne zobowiązanie pieniężne jest to sposób pobierania w formie jednego nakazu płatniczego podatku od osób fizycznych zobowiązanych do płacenia podatku rolnego oraz podatku od nieruchomości lub podatku leśnego. Inkasentem jest sołtys, który prowadzi w kontokwitariuszu konta podatników i pobiera wpłaty, a rozlicza się z gminą okresowo. 1 stycznia 2007 roku termin, do kiedy organy podatkowe muszą dostosować plany kont do nowych wymogów– Nowe rozwiązanie, które proponuje ministerstwo, zakłada przeniesienie tych kont do ksiąg prowadzonych w urzędach gmin. Wtedy sołtys będzie otrzymywał z urzędu gminy jedynie kwitariusze przychodowe, z których będzie podatnikom wydawał pokwitowania dokonanych wpłat. Natomiast księgowanie wpłat i rozliczenie podatników będą przeprowadzane przez gminę – powiedział Gazecie Prawnej Aleksander Chmielewski.Drugą istotną nowością jest wprowadzenie kont pozabilansowych do prowadzenia rozliczeń z tzw. osobami trzecimi, które w zastępstwie podatnika płacą jego zobowiązania podatkowe. Do tej pory ta kwestia nie była uregulowana.Nowością jest wprowadzenie regulacji, które określają zasady prowadzenia kont dla osób i jednostek, z którymi prowadzi się rozrachunki z tytułu nienależnie pobranych przez nich kwot w związku z rozliczeniami podatkowymi. –Może to nastąpić np. w sytuacji, gdy osoba, która nie płaci pewnego podatku w danej gminie, pomyłkowo otrzymała zwrot nadpłaty tego podatku i gmina dochodzi zwrotu wypłaconej kwoty. Są to przypadkiNowe przepisy przewidują również rozszerzenie wykazu dopuszczalnych dowodów wpłaty o elektroniczne wyciągi bankowe.Organy podatkowe jednostek samorządu terytorialnego będą musiały dostosować swoje plany kont do nowych zasad do końca tego roku.Agnieszka Pokojska


agnieszka.pokojska@infor.pl

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »