| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Coraz więcej błędnych wniosków

Coraz więcej błędnych wniosków

Do urzędów skarbowych napływa coraz więcej wniosków o zwrot VAT za materiały budowlane. Rośnie też liczba popełnianych w nich błędów. Praktycznie każdy wniosek zawiera pomyłki.

.
..i liczne poprawki
Pracownicy urzędów skarbowych podkreślają, że podatnicy bardzo chętnie współpracują w zakresie uzupełnienia wniosków czy ich poprawy.
– Liczba błędnych wniosków powoduje, że urzędnicy muszą bardzo dokładnie weryfikować każdy wniosek. O nakładzie pracy z tym związanym świadczy również to, że często zwrot VAT na kwotę kilkudziesięciu złotych wymaga weryfikacji 100 i więcej faktur – twierdzi Monika Kopiecka. Dodaje, że na ogół pracownicy wzywają podatników i na bieżąco usuwają błędy, a nawet kontaktują się z wystawcami faktur w celu ustalenia przedmiotu zakupu i jego symbolu PKWiU.
Krystyna Arciszewska z Izby Skarbowej w Olsztynie zwróciła uwagę, że procedury związane ze zwrotem VAT są bardzo czasochłonne i pracochłonne, a wykonywane przez urzędy skarbowe w ramach obowiązków przy tej samej obsadzie kadrowej. Oznacza to znaczne obciążenie pracowników. Jednak wnioski o zwrot VAT za materiały budowlane są rozpatrywane w urzędach skarbowych terminowo.
– Urzędy skarbowe województwa dolnośląskiego terminowo wywiązują się z obowiązku. Nie mają problemów merytorycznych. Trudności pojawiały się jedynie z połączeniem akcji zwrotu VAT z akcją zeznań podatkowych za 2005 rok i wzrastającą lawinowo liczbą wniosków o wydanie zaświadczeń – tłumaczyła Małgorzata Czartoryska z Izby Skarbowej we Wrocławiu.
Niektóre urzędy specjalnie przygotowały się do nowych obowiązków.
– W urzędach skarbowych województwa mazowieckiego dostosowano organizację pracy do nowych zadań wynikających z obsługi zwrotów osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Obsługa podatników w tym zakresie odbywa się w specjalnie do tego celu wyznaczonych punktach (pokojach, stanowiskach na sali obsługi, punktach informacji telefonicznej) – argumentował Andrzej Kulmatycki z Izby Skarbowej w Warszawie.

...ale w terminie
Niektóre urzędy skarbowe dokonały już zwrotu VAT za materiału budowlane. Warto przypomnieć, że fiskus na zwrot ma sześć miesięcy od otrzymania wniosku podatnika.
– Naczelnik urzędu skarbowego ma sześć miesięcy na wydanie decyzji w sprawie zwrotu wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Kwota zwrotu jest wypłacana w ciągu 25 dni od dnia doręczenia decyzji. Do 15 maja 2006 r. szczecińskie urzędy skarbowe dokonały łącznie 56 zwrotów na sumę 48 926,40 zł – wyjaśniła Sylwia Jarosławska z Izby Skarbowej w Szczecinie. Procedura w innych województwach wygląda podobnie.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK