| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Coraz więcej błędnych wniosków

Coraz więcej błędnych wniosków

Do urzędów skarbowych napływa coraz więcej wniosków o zwrot VAT za materiały budowlane. Rośnie też liczba popełnianych w nich błędów. Praktycznie każdy wniosek zawiera pomyłki.

.
..i liczne poprawki
Pracownicy urzędów skarbowych podkreślają, że podatnicy bardzo chętnie współpracują w zakresie uzupełnienia wniosków czy ich poprawy.
– Liczba błędnych wniosków powoduje, że urzędnicy muszą bardzo dokładnie weryfikować każdy wniosek. O nakładzie pracy z tym związanym świadczy również to, że często zwrot VAT na kwotę kilkudziesięciu złotych wymaga weryfikacji 100 i więcej faktur – twierdzi Monika Kopiecka. Dodaje, że na ogół pracownicy wzywają podatników i na bieżąco usuwają błędy, a nawet kontaktują się z wystawcami faktur w celu ustalenia przedmiotu zakupu i jego symbolu PKWiU.
Krystyna Arciszewska z Izby Skarbowej w Olsztynie zwróciła uwagę, że procedury związane ze zwrotem VAT są bardzo czasochłonne i pracochłonne, a wykonywane przez urzędy skarbowe w ramach obowiązków przy tej samej obsadzie kadrowej. Oznacza to znaczne obciążenie pracowników. Jednak wnioski o zwrot VAT za materiały budowlane są rozpatrywane w urzędach skarbowych terminowo.
– Urzędy skarbowe województwa dolnośląskiego terminowo wywiązują się z obowiązku. Nie mają problemów merytorycznych. Trudności pojawiały się jedynie z połączeniem akcji zwrotu VAT z akcją zeznań podatkowych za 2005 rok i wzrastającą lawinowo liczbą wniosków o wydanie zaświadczeń – tłumaczyła Małgorzata Czartoryska z Izby Skarbowej we Wrocławiu.
Niektóre urzędy specjalnie przygotowały się do nowych obowiązków.
– W urzędach skarbowych województwa mazowieckiego dostosowano organizację pracy do nowych zadań wynikających z obsługi zwrotów osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Obsługa podatników w tym zakresie odbywa się w specjalnie do tego celu wyznaczonych punktach (pokojach, stanowiskach na sali obsługi, punktach informacji telefonicznej) – argumentował Andrzej Kulmatycki z Izby Skarbowej w Warszawie.

...ale w terminie
Niektóre urzędy skarbowe dokonały już zwrotu VAT za materiału budowlane. Warto przypomnieć, że fiskus na zwrot ma sześć miesięcy od otrzymania wniosku podatnika.
– Naczelnik urzędu skarbowego ma sześć miesięcy na wydanie decyzji w sprawie zwrotu wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Kwota zwrotu jest wypłacana w ciągu 25 dni od dnia doręczenia decyzji. Do 15 maja 2006 r. szczecińskie urzędy skarbowe dokonały łącznie 56 zwrotów na sumę 48 926,40 zł – wyjaśniła Sylwia Jarosławska z Izby Skarbowej w Szczecinie. Procedura w innych województwach wygląda podobnie.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK