| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Stopy bez zmian

Stopy bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej nie podniesie stóp procentowych na zaczynającym się dzisiaj posiedzeniu - twierdzą zgodnie ekonomiści.

Za taką decyzją przemawia sytuacja na rynku pracy, brak presji płacowej, mocny złoty i zastój w inwestycjach. Dodatkowo w ostatnim czasie spadły ceny ropy naftowej.

Na razie nie ma powodu, by podnosić stopy procentowe, rada powinna poczekać do stycznia–lutego, kiedy powinno się okazać, czy mamy do czynienia z ożywieniem inwestycyjnym – twierdzi Andrzej Bratkowski, główny ekonomista Pekao S.A., i dodaje, że dopiero na początku przyszłego roku będzie można ocenić, jak się zachowują płace, bo to jest czas, kiedy mogą być zmieniane warunki umów o pracę.

Również sytuacja na rynku papierów dłużnych świadczy o tym, że inwestorzy oczekują pozostawienia stóp procentowych bez zmian. Ceny obligacji rosną, a popyt na ostatnich przetargach organizowanych przez Ministerstwo Finansów był wręcz rekordowy.

Wzrost cen dyscyplinuje wciąż wzmacniający się złoty. Wczoraj euro było wyceniane na 4,22–4,23 zł, a dolar kosztował ok. 3,24 zł, od początku roku złoty wzmocnił się w stosunku do europejskiej waluty o 14 proc.

Kolejnej podwyżki analitycy spodziewają się najwcześniej w pierwszym kwartale 2005 r., wtedy ze względu na tzw. efekt statystyczny inflacja może wzrosnąć i niewykluczone, że RPP podniesie stopy, by w zarodku zdławić oczekiwania inflacyjne.

W drugim kwartale wskaźnik inflacji powinien zacząć spadać, co zdaniem ekonomistów może skłonić radę do rezygnacji z restrykcyjnego nastawienia w polityce pieniężnej. – W połowie przyszłego roku inflacja powinna powrócić w okolice celu, czyli +/- 2,5 proc. – prognozuje Przemysław Remin, główny ekonomista Raiffeisen Banku.

Monika Krześniak

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Pasieka Derlikowski Brzozowska i Partnerzy

kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK