| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przedsiębiorcy narzekają na obciążenia podatkowe

Przedsiębiorcy narzekają na obciążenia podatkowe

Z przeprowadzonego na zlecenie GP sondażu wynika, że coraz więcej przedsiębiorców jest niezadowolonych z systemu podatkowego. Coraz większa grupa podatników uznaje też obecne rozwiązania za utrudniające prowadzenie działalności.

Badanie opinii na temat podatków wśród osób prowadzących działalność gospodarczą przeprowadziło PBS DGA. W Polsce istnieje kilka możliwych sposobów rozliczania działalności gospodarczej. Respondenci stanowili zatem grupę zróżnicowaną pod względem doświadczeń, choć jakby mogło się wydawać – znacznie bardziej kompetentną od ogółu Polaków w zakresie tematyki związanej z obciążeniami podatkowymi ponoszonymi przez firmy. Niewielka jednak część respondentów znała konkretne rozwiązania podatkowe. Jedynie 23 proc. z nich (biorąc pod uwagę poprawność odpowiedzi) znało wysokość obowiązującej stawki CIT. Warto jednak zauważyć, że jest to mało popularna forma opodatkowania. W sektorze MSP, obejmującym zdecydowaną większość przedsiębiorstw, przeważa opodatkowanie na zasadach ogólnych. Podatkowa księga przychodów i rozchodów jest wybierana jako forma ewidencji przez blisko 2/3 przedsiębiorców. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że badani mają niewielką wiedzę o uregulowaniach, które ich bezpośrednio nie dotyczą, co potwierdza również fakt, że niemal 60 proc. przedsiębiorców nie potrafi wypowiedzieć się w kwestii obowiązujących w Unii Europejskiej stawek podatku od osób prawnych.Coraz gorsze nastroje...

Badanie wydaje się być natomiast barometrem nastrojów wśród ankietowanych przedsiębiorców, odzwierciedlając ich niezadowolenie z istniejącego systemu podatkowego. Upraszczając, można powiedzieć, że jedynie pojedynczy przedsiębiorcy uznali obowiązujący w Polsce system za sprzyjający prowadzeniu działalności gospodarczej, a pozostali badani niemal po równo dzielili się na umiarkowanie i bardzo nieusatysfakcjonowanych obecnym stanem rzeczy. Ponieważ podatki z natury rzeczy stanowią obciążenie dla funkcjonowania firmy, trudno dziwić się negatywnemu nastawieniu przedsiębiorców. O ile jednak pewną niechęć do sytemu podatkowego uznać można za normę, niepokój wzbudza odsetek respondentów uznających obecne rozwiązania za poważne utrudnienie dla działalności. Frustracja przedsiębiorców znajduje wyraz także w ocenie polskich uregulowań podatkowych na tle europejskich. Mimo iż większość przedsiębiorców nie zna obowiązującej w Polsce stawki CIT, znaczący odsetek respondentów uważa, że jest ona wyższa niż w innych krajach Unii Europejskiej. Takie przekonanie wynikać może z subiektywnego poczucia ponoszenia wyjątkowo wysokich obciążeń podatkowych....i coraz większe chęci

Pomimo ogólnie negatywnego stosunku do warunków, w jakich funkcjonować muszą polskie przedsiębiorstwa, ankietowani wyrażali chęć poszerzania swojej działalności i jedynie 16 proc. z nich przeznaczyłoby pieniądze zyskane na obniżeniu stawek na cele niezwiązane z rozwojem firmy. Plany przeznaczenia nadwyżki uzyskanej w wyniku zmniejszenia obciążeń podatkowych dostosowywali do skali prowadzonego biznesu – najczęściej niewielkiej – oraz osiąganych zysków. Stąd też rzadko wymieniano wdrażanie innowacyjnych rozwiązań oraz ekspansję rynkową, preferując podwyższanie standardów działania firmy (ogólne inwestycje) i zwiększanie zatrudnienia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK