| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rząd przyjął podatki

Rząd przyjął podatki

Wczoraj rząd przyjął pakiet rozwiązań podatkowych przygotowany przez minister finansów Zyte Gilowską. Na konferencji tuż po posiedzeniu rządu premier Marcinkiewicz podkreślił, że w ten sposób będzie realizowany program "modrych i niższych podatków".

Proponowane zmiany mają w efekcie doprowadzić do tego, by od 2009 r. zaczęły obowiązywać dwie stawki PIT (18 i 32 proc.), z wysokim ponad 85 tys. progiem podatkowym. Na konferencji minister finansów zapowiedziała, że doprowadzi to do szybkiego wypełnienia obietnic przedwyborczych związanych z podatkami. – Nie używam sformułowania reforma. To pakiet zmian, który ma uporządkować i uprościć system – powiedziała Zyta Gilowska.
Dodała, że w wielu spornych kwestiach proponują kompromis. Dla zryczałtowanych kosztów podatkowych i karty podatkowej w latach 2007 i 2008 będą obowiązywały okresy przejściowe. Kompromis ten w wielu przypadkach oznacza wycofanie się przez ministra finansów z pierwotnie proponowanych zmian. Dotyczy to także obiecywanej waloryzacji skali podatkowej za 2006 rok. Pytana o to dlaczego zrezygnowała z tego pomysłu Zyta Gilowska odpowiedziała: Prawo nie działa wstecz.

W tym co ostatecznie Ministerstwo finansów przedstawiło rządowi wiele elementów zmieniło się w stosunku do tego co pierwotnie zapowiadano i co jeszcze kilka dni temu znajdowało się w projekcie zmian ustaw podatkowych (w projekcie ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa i zmianie niektórych innych ustawa). Przykładem propozycji, która kilkakrotnie była zmieniana są zryczałtowane koszty uzyskania przychodów dla umów cywilnoprawnych i umów dotyczących prawa autorskich. Początkowo minister finansów Zyta Gilowska ogłosiła likwidację tej „preferencji” podatkowej. Potem pod wpływem nacisków społecznych i innych ministerstw postanowiono, że jeszcze przez 2 lata będą obowiązywały 50-proc. koszty podatkowe, ale tylko dla prawdziwych artystów. Obecna wersja zmian podatkowych zakłada, że do 2008 roku będą obowiązywały zryczałtowane 10-proc. koszty dla wszystkich pracujących na umowach zlecenia oraz 20-proc. koszty dla wszystkich twórców i artystów. Można by powiedzieć, że dobre to niż nic.

Również z pomysłu likwidacji uproszczonych form opodatkowania MF odeszło. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych rzeczywiście zostanie zlikwidowany. Natomiast karta podatkowa ma jeszcze zostać utrzymana przez 2 lata. Po wprowadzeniu od 2009 roku dwóch stawek PIT i jednego progu podatkowego wszelkie uproszczenia mają z systemu zniknąć.

Podobna sytuacja ma miejsce jeśli chodzi o zmiany w VAT. Resort finansów nie wprowadzi zapowiadanej możliwości odliczania VAT od zakupu samochodów na firmę. Zasady odliczania VAT zostaną nie zmienioną i będą takie, jak dziś, czyli odliczyć można będzie 60 proc. VAT z faktury na zakup samochodu nie więcej jednak niż 6000 zł. Dlaczego? Odliczenie całego VAT przyniosło by miliard złotych straty dla budżetu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Ewa Matyszewska

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »