| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie będzie 30-procentowej sankcji VAT

Nie będzie 30-procentowej sankcji VAT

Zniesienie obowiązku składania kaucji gwarancyjnej w wysokości 250 000 zł, likwidację 30-proc. sankcji VAT oraz wprowadzenie 70-dniowego okresu na zwrot podatku przewiduje projekt nowelizacji ustawy o VAT.


Zaproponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany w przepisach o podatku od towarów i usług zostały zaakceptowane przez rząd na wtorkowym posiedzeniu. Projekt nowelizacji przewiduje m.in. możliwość rozliczania VAT w formie ryczałtu kwotowego przez podatników świadczących niektóre rodzaje usług. Chodzi m.in. o usługi związane z malowaniem wnętrz, naprawą zegarków, obuwia, a także o usługi szklarskie. Nowe zasady rozliczeń będą dotyczyć podatników, których obroty w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły 35 000 euro i którzy nie zatrudniają więcej niż 2 osoby oraz nie wykonują innych czynności nieobjętych ryczałtem.

Wszyscy natomiast podatnicy będą mogli rozliczać się kwartalnie. Zostanie jednak zachowana możliwość rozliczania się za okresy miesięczne. Duzi podatnicy, osiągający obroty powyżej 800 000 euro i korzystający z rozliczeń kwartalnych, będą wpłacać zaliczki na podatek.

W projekcie ustawy zniesiono przepisy dotyczące składania kaucji gwarancyjnej w wysokości 250 000 zł przez podatników prowadzących działalność krócej niż rok, którzy zajmują się handlem wewnątrzwspólnotowym i występują o zwrot podatku z urzędu. Obowiązek składania kaucji od początku wzbudzał kontrowersje.
W zaakceptowanym przez rząd projekcie nowelizacji ustawy przewidziano likwidację 30-proc. sankcji VAT. Przypomnijmy, że obecnie w razie stwierdzenia, że podatnik w złożonej deklaracji wykazał kwotę zobowiązania podatkowego niższą od kwoty należnej, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określa wysokość tego zobowiązania w prawidłowej wysokości oraz ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 30 proc. kwoty zaniżenia. Sankcja ta stosowana jest również w przypadku stwierdzenia, że podatnik w złożonej deklaracji podatkowej wykazał kwotę zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego wyższą od kwoty należnej.

Projekt zmian przewiduje ponadto wprowadzenie 70-dniowego okresu na zwrot VAT. Propozycja ta wzbudza kontrowersje. Wyrażane są opinie, że w przypadku uchwalenia tych zmian część podatników może czekać na zwrot VAT dłużej niż obecnie.

Przyjęty przez rząd projekt przewiduje zwrot 90 proc. kwoty wydatkowanej na zakup kas fiskalnych, nie więcej jednak niż 700 zł.

Oprócz tego założono zmianę zasad opodatkowania wieczystego użytkowania gruntów oraz zbycia tych praw. Czynności te będą traktowane jak dostawa towarów, a nie jak świadczenie usług.

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje w sumie dokonanie aż kilkudziesięciu zmian w przepisach o VAT. Nie zostanie jednak wprowadzona – mimo wcześniejszych zapowiedzi – możliwość odliczania całego VAT od samochodów osobowych kupowanych dla firm. Ministerstwo Finansów uznało, że tego rodzaju zmiana byłaby zbyt kosztowna dla budżetu. Oznacza to, że w dalszym ciągu w przypadku zakupu auta na firmę będzie można odliczyć 60 proc. VAT, nie więcej jednak niż 6000 zł.

GP RADZI
Podatnicy, którzy odkładali kupno samochodów osobowych dla firm, licząc na uchwalenie korzystniejszych przepisów o VAT, nie powinni już dłużej czekać. Przyjęty przez rząd projekt nie przewiduje zmian w zasadach odliczania VAT od zakupionych aut.

Krzysztof Tomaszewski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK