| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Stawka wzrośnie, ale będą rekompensaty

Stawka wzrośnie, ale będą rekompensaty

Przyjęty przez rząd projekt zakłada zrównanie stawek akcyzy na olej opałowy i napędowy. Osoby, które kupią olej opałowy do ogrzewania mieszkań, otrzymają jednak zwrot części poniesionych wydatków.


Zgodnie z projektem ustawy o zwrocie części wydatków ponoszonych w latach 2006-2012 na ogrzewanie olejem opałowym powierzchni bytowych oraz o zmianie niektórych ustaw, osoby fizyczne, które zakupią olej opałowy przeznaczony do ogrzewania powierzchni mieszkalnej, będą mogły liczyć na zwrot części poniesionych wydatków. Zwrot ma również dotyczyć wydatków poniesionych na zakup oleju opałowego przeznaczonego do ogrzewania pomieszczeń organów administracji publicznej, publicznych i niepublicznych placówek oświaty, a także żłobków, szpitali, zakładów opieki zdrowotnej i społecznej, domów dziecka, domów samotnej matki, domów dla bezdomnych i noclegowni.

Zwrot będzie dotyczył udokumentowanych wydatków z tytułu różnicy między obecnie obowiązującą akcyzą a tą, która zostanie wprowadzona.

W projekcie przyjęto, że maksymalna kwota zwrotu nie będzie wyższa niż 19 zł za mkw. lub kwota zapłaconego w cenie zakupionego oleju opałowego podatku akcyzowego wynikającego z dokumentów potwierdzających ten zakup.

Aby ubiegać się o zwrot, konieczne będzie spełnienie kilku warunków. Jednym z nich będzie wcześniejsza rejestracja podmiotu zainteresowanego zwrotem. Ponadto trzeba będzie posiadać tytuł prawny do nieruchomości oraz urządzenie grzewcze.

Wnioski o zwrot będą rozpatrywane w gminach, one również będą dokonywały zwrotów. Będzie się to odbywało na podstawie przedstawionych faktur dokumentujących faktyczne zużycie oleju opałowego.
Proponuje się też podwyższenie maksymalnej stawki akcyzy na gaz płynny z 700 zł/1000 kg do 1100 zł/1000 kg. W rozporządzeniu ministra finansów stawka ta zostanie obniżona do poziomu 1000 zł/1000 kg.

GP RADZI
Przed złożeniem wniosku o zwrot części wydatków poniesionych na zakup oleju opałowego trzeba będzie się zarejestrować w urzędzie gminy.

Edyta Wereszczyńska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK