| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Łatwiej będzie przekazać jeden procent podatku

Łatwiej będzie przekazać jeden procent podatku

Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poselskich projektów zmian w ustawie o PIT przewidujących uproszczenie procedury przekazania 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego.


Projekty nowelizacji ustawy o PIT przygotowali posłowie PO i SLD. Oba przewidują uproszczenie zasad przekazywania 1 proc. podatku na cele organizacji pożytku publicznego. Zgodnie z rozwiązaniami zaproponowanymi przez posłów podatnik będzie wskazywał w zeznaniu podatkowym organizację pożytku publicznego, która zostanie zasilona 1 proc. podatku, zaś urząd skarbowy będzie odpowiedzialny za obliczenie odpowiedniej kwoty i przekazanie jej beneficjentowi. Wprowadzenie takiego rozwiązania od dawna postulowały organizacje pożytku publicznego. Zachęciło by ono podatników do większego wsparcia organizacji charytatywnych. 680 541 podatników przekazało w 2004 roku 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego 41 616 000 złotych wynosi kwota dokonanych wpłatEksperci oceniają, że znacznie lepszy merytorycznie jest projekt przygotowany przez PO, choć autorzy nie uniknęli błędów. Po pierwsze, możliwości przekazania podatku ciągle nie będą mieć podatnicy płacący podatek liniowy. Wątpliwości budzi propozycja, by podatnik mógł wskazywać więcej niż jedną organizację pożytku publicznego, na rzecz której zdecyduje się przekazać łącznie do 1 proc. należnej kwoty podatku. Kontrowersje wywołuje także inne rozwiązanie. W razie gdy dane organizacji podane przez podatnika okażą się błędne lub organizacja zostanie wykreślona z rejestru pieniądze trafią na konto Funduszu im. Komisji Edukacji Narodowej. Faworyzowanie fundacji nie dość, że byłoby niezgodne z wolą podatnika, może być także sprzeczne z konstytucją.Projekt SLD jest znacznie bardziej lakoniczny. Według ekspertów brakuje w nim niezbędnych przepisów proceduralnych regulujących zasady przekazywania podatku organizacjom pożytku publicznego.Marcin Musiał

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Welsyng

Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK