| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Długów podatkowych stale przybywa

Długów podatkowych stale przybywa

Na każde 10 złotych ściągniętego podatku przypada złotówka zaległości podatkowej - wynika z ostatnich danych Ministerstwa Finansów.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Resort ciągle milczy

W Ministerstwie Finansów nikt nie był w stanie skomentować zjawiska wzrostu długów podatkowych. Odpowiedź na pytanie, dlaczego rosną zaległości podatkowe, mimo koniunktury w gospodarce, możliwa byłaby, gdybyśmy mogli poznać listę największych dłużników, dowiedzieć się, czy to firmy prywatne, czy państwowe.
– Ujawnienie głównych dłużników podatkowych powinno być elementem prowadzenia przejrzystej polityki finansowej państwa. Tyle się o tym ostatnio mówi. Podobnie jest w przypadku umorzonych zaległości podatkowych. Ministerstwo Finansów na bieżąco informuje, komu i dlaczego darowano podatki – uważa Radosław Piwowarski.
Wątpliwości, czy byłby to doby pomysł ma jednak Elżbieta Mucha.
– Nie wiem, czy ujawnienie dłużników fiskusa byłoby dobrym rozwiązaniem. Byłoby to problematyczne z punktu widzenia zgodności z konstytucją i z punktu moralnego. W sytuacji gdy między przedsiębiorcami dochodzi do dużych opóźnień płatności, zostanie dłużnikiem podatkowym nie jest trudne, a decyzja podatkowa zawsze może zostać uchylona. W wielu przypadkach trzeba by było ujawnić chronione dane osoby fizycznej – mówi.
Eksperci uważają, że pocieszający jest fakt, że mimo wyższych zaległości tempo ich wzrostu od 2003 roku jednak ciągle maleje.
– Znacznie spadła wielkość restrukturyzowanych zaległości, czy umorzonych, co by wskazywało na lepszą ściągalność podatków. Oczywiście najwięcej zaległości jest w VAT, ale to chyba jest standard europejski. Świadczą o tym choćby ostatnie doniesienia z Komisji Europejskiej o próbach zmian rozliczania tego podatku – mówi Radosław Piwowarski.

POSTULUJEMY
Listy podatników, którym fiskus umorzył zaległości, są jawne. Podobnie powinno być w przypadku podatników, którzy mają zaległości. Dzięki temu możliwa byłaby odpowiedź na pytanie, dlaczego długi rosną i czy można tej sytuacji zapobiec.

Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK