| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Długów podatkowych stale przybywa

Długów podatkowych stale przybywa

Na każde 10 złotych ściągniętego podatku przypada złotówka zaległości podatkowej - wynika z ostatnich danych Ministerstwa Finansów.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Resort ciągle milczy

W Ministerstwie Finansów nikt nie był w stanie skomentować zjawiska wzrostu długów podatkowych. Odpowiedź na pytanie, dlaczego rosną zaległości podatkowe, mimo koniunktury w gospodarce, możliwa byłaby, gdybyśmy mogli poznać listę największych dłużników, dowiedzieć się, czy to firmy prywatne, czy państwowe.
– Ujawnienie głównych dłużników podatkowych powinno być elementem prowadzenia przejrzystej polityki finansowej państwa. Tyle się o tym ostatnio mówi. Podobnie jest w przypadku umorzonych zaległości podatkowych. Ministerstwo Finansów na bieżąco informuje, komu i dlaczego darowano podatki – uważa Radosław Piwowarski.
Wątpliwości, czy byłby to doby pomysł ma jednak Elżbieta Mucha.
– Nie wiem, czy ujawnienie dłużników fiskusa byłoby dobrym rozwiązaniem. Byłoby to problematyczne z punktu widzenia zgodności z konstytucją i z punktu moralnego. W sytuacji gdy między przedsiębiorcami dochodzi do dużych opóźnień płatności, zostanie dłużnikiem podatkowym nie jest trudne, a decyzja podatkowa zawsze może zostać uchylona. W wielu przypadkach trzeba by było ujawnić chronione dane osoby fizycznej – mówi.
Eksperci uważają, że pocieszający jest fakt, że mimo wyższych zaległości tempo ich wzrostu od 2003 roku jednak ciągle maleje.
– Znacznie spadła wielkość restrukturyzowanych zaległości, czy umorzonych, co by wskazywało na lepszą ściągalność podatków. Oczywiście najwięcej zaległości jest w VAT, ale to chyba jest standard europejski. Świadczą o tym choćby ostatnie doniesienia z Komisji Europejskiej o próbach zmian rozliczania tego podatku – mówi Radosław Piwowarski.

POSTULUJEMY
Listy podatników, którym fiskus umorzył zaległości, są jawne. Podobnie powinno być w przypadku podatników, którzy mają zaległości. Dzięki temu możliwa byłaby odpowiedź na pytanie, dlaczego długi rosną i czy można tej sytuacji zapobiec.

Marcin Musiał

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK