| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowa umowa z Anglią

Nowa umowa z Anglią

Jeszcze w tym miesiącu zostanie podpisana nowa umowa z Wielką Brytanią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania - zapowiedziała minister Zyta Gilowska.

– Możliwe jest ustalenie, że umowa wejdzie w życie pod koniec 2006 roku i będzie miała zastosowanie do podatków pobieranych za cały 2006 rok. Takie rozwiązanie, choć stosowane rzadko, występowało już w polskich umowach, np. w umowie z Kuwejtem. Warto pamiętać, że możliwość szybkiego wdrożenia nowej umowy z Wielką Brytanią zależy nie tylko od sprawnej postawy Polski, ale i Wielkiej Brytanii – argumentowała Agata Oktawiec.
– Jest możliwa sytuacja, gdy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania wchodzi w życie w 2007 roku, a jej postanowienia mają zastosowanie już do dochodów osiągniętych w 2006 roku. Tego typu rozwiązanie było już stosowane w przeszłości. Przykładem może być umowa ze Stanami Zjednoczonymi – wyjaśnił mec. Artur Cmoch, wspólnik i doradca podatkowy w kancelarii prawnej Grynhoff, Woźny i Wspólnicy.
Renegocjacja umów zgodnie z planami MF ma być przeprowadzona jak najszybciej. Jednak eksperci podatkowi zwracają uwagę na to, że szybka renegocjacja może być trudna. Zdaniem mec. Artura Cmocha, masowa renegocjacja może się nie udać w krótkim czasie. Zmiana umowy zależy nie tylko od nas, ale także od woli drugiej strony i od obowiązujących w danym państwie procedur ratyfikacyjnych.

Niekorzystnie nie tylko z Anglią

Metoda odliczenia proporcjonalnego, jaką przewiduje dzisiejsza umowa z Wielką Brytanią, powoduje, że Polacy pracujący tam po przeliczeniu zarobionych pieniędzy na złote muszą polskiemu fiskusowi dopłacić do 30 proc. podatku. W podobnej sytuacji są nasi rodacy w innych krajach. Metodę odliczenia proporcjonalnego przewidują umowy, jakie Polska zawarła m.in. z: Belgią, Danią, Finlandią czy Holandią. Sytuacja Polaków pracujących poza krajem może się zmienić, gdy obietnice minister finansów zostaną spełnione.

Ewa Matyszewska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Tabędzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK