| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnik odpowiada tylko za siebie

Podatnik odpowiada tylko za siebie

Skoro istniały wszystkie niezbędne dokumenty do zastosowania zerowej stawki VAT, to nie można obarczyć podatnika konsekwencjami związanymi z działaniem innych osób, za które podatnik nie odpowiada - stwierdził białostocki WSA.

Dyrektor urzędu kontroli skarbowej określił właścicielowi przedsiębiorstwa kwoty zwrotu podatku VAT za poszczególne miesiące 2001 roku w innych wysokościach niż zadeklarował podatnik. W uzasadnieniu wskazano, że zaniżył on podatek należny na skutek zastosowania preferencyjnej stawki 0 proc. do sprzedaży towarów na rzecz podróżnych niemających stałego miejsca zamieszkania w Polsce. Zdaniem organu, część dokumentów TAX FREE nie zawiera potwierdzenia granicznego urzędu celnego wywozu towarów za granicę, a tym samym podatnikowi nie przysługiwało prawo do zastosowania zerowej stawki do sprzedaży towarów ujętych w tych dokumentach.

W odwołaniu, a następnie skardze, podatnik zarzucił błędną wykładnię przepisów. Rozstrzygając, uwzględnił argumenty podatnika. Podatnik był uprawniony do skorzystania ze stawki podatku 0 proc. Skoro istniały wszystkie niezbędne dokumenty do zastosowania tej stawki VAT, to nie można obarczyć podatnika konsekwencjami podatkowymi związanymi z ewentualnym działaniem innych osób, za które podatnik nie odpowiada.

Rejestr R-30 wprowadzony został zarządzeniem prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 26 marca 2001 r. Od 1 kwietnia 2001 r. graniczne urzędy celne prowadzą rejestry R-30, w których ewidencjonują wywóz towarów na podstawie dokumentów TAX FREE. Przed tą datą prowadzona była ewidencja potwierdzeń wyprowadzenia towarów za granicę przez turystów. Nie ma wątpliwości, że w świetle art. 87 ust. 1 konstytucji zarządzenia nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa. Zgodzić się natomiast należy z organem podatkowym, że rejestr ten jest jednym z dowodów w sprawie. A więc jako dowód podlega wszelkim rygorom zawartym w ustawie Ordynacja podatkowa.

Sygn. akt I SA/Bk 377/05

Michał Stuczyński

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK