| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nabycie udziałów jest opodatkowane

Nabycie udziałów jest opodatkowane

Nabycie w drodze darowizny udziałów w spółce jawnej to nie to samo co nabycie części zakładu. Nie jest zatem zwolnione z podatku od spadków i darowizn - wyjaśnia minister finansów w odpowiedzi na zapytanie poselskie.

Według Ministerstwa Finansów nabycie w drodze darowizny udziałów w spółce jawnej to nabycie praw majątkowych, które nie może korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. MF w odpowiedzi na zapytanie poselskie wskazuje, że art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn nie ma zastosowania do nabycia udziałów w spółkach prawa handlowego, w tym w spółce jawnej.

Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku nabycie przez małżonka lub zstępnych w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części, pod warunkiem że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez co najmniej 5 lat od dnia przejęcia spadku lub darowizny.

Objęcie zwolnieniem z podatku nabycia w drodze darowizny udziałów w spółce jawnej prowadzącej przedsiębiorstwo byłoby zdaniem MF niedopuszczalną rozszerzającą wykładnią przepisów ustawy. W przypadku spółki jawnej podmiotem praw i obowiązków, w tym własności rzeczy i praw majątkowych, jest spółka, a nie wspólnicy.

Majątek spółki, zarówno wniesiony tytułem wkładów, jak i wypracowany w trakcie jej istnienia, pozostaje majątkiem spółki. Nabycie w drodze darowizny udziałów w spółce jawnej nie jest równoznaczne z nabyciem części zakładu (rzeczy i praw majątkowych wchodzących w skład zakładu), lecz stanowi nabycie praw majątkowych i jako takie nie korzysta ze zwolnienia z podatku od spadku i darowizn na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Jednocześnie MF stwierdza, że z przepisów wynika, iż przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej na inną osobę nie mieści się w pojęciu działalności gospodarczej opodatkowanej VAT.


Marcin Musiał
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

tel./fax: +48 (22) 635 46 00

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »