| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nabycie udziałów jest opodatkowane

Nabycie udziałów jest opodatkowane

Nabycie w drodze darowizny udziałów w spółce jawnej to nie to samo co nabycie części zakładu. Nie jest zatem zwolnione z podatku od spadków i darowizn - wyjaśnia minister finansów w odpowiedzi na zapytanie poselskie.

Według Ministerstwa Finansów nabycie w drodze darowizny udziałów w spółce jawnej to nabycie praw majątkowych, które nie może korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. MF w odpowiedzi na zapytanie poselskie wskazuje, że art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn nie ma zastosowania do nabycia udziałów w spółkach prawa handlowego, w tym w spółce jawnej.

Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku nabycie przez małżonka lub zstępnych w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części, pod warunkiem że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez co najmniej 5 lat od dnia przejęcia spadku lub darowizny.

Objęcie zwolnieniem z podatku nabycia w drodze darowizny udziałów w spółce jawnej prowadzącej przedsiębiorstwo byłoby zdaniem MF niedopuszczalną rozszerzającą wykładnią przepisów ustawy. W przypadku spółki jawnej podmiotem praw i obowiązków, w tym własności rzeczy i praw majątkowych, jest spółka, a nie wspólnicy.

Majątek spółki, zarówno wniesiony tytułem wkładów, jak i wypracowany w trakcie jej istnienia, pozostaje majątkiem spółki. Nabycie w drodze darowizny udziałów w spółce jawnej nie jest równoznaczne z nabyciem części zakładu (rzeczy i praw majątkowych wchodzących w skład zakładu), lecz stanowi nabycie praw majątkowych i jako takie nie korzysta ze zwolnienia z podatku od spadku i darowizn na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Jednocześnie MF stwierdza, że z przepisów wynika, iż przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej na inną osobę nie mieści się w pojęciu działalności gospodarczej opodatkowanej VAT.


Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Posyniak

Notariusz Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK