| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Korzystne rozliczenia pozostaną

Korzystne rozliczenia pozostaną

Korzystne dla twórców i naukowców zryczałtowane koszty uzyskania przychodów nie zostaną zlikwidowane.Jak zapewnił wczoraj prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, korzystne dla środowisk twórczych i naukowych rozwiązania podatkowe nie zostaną zlikwidowane.


– Ta sprawa jest załatwiona. Tego uderzenia w środowiska twórcze z całą pewnością nie będzie. Odpowiadamy za to – powiedział Jarosław Kaczyński podczas spotkania z środowiskami twórców.

Prezes PiS zaznaczył, że dostrzega potrzebę wsparcia ze strony państwa ludzi kultury, m.in. poprzez pozostawienie tego typu przywilejów podatkowych – informuje PAP.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział we wtorek, że w przyszłym tygodniu przedstawi własne propozycje w kwestii 50-proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców i naukowców.

– Prowadzę analizy w tej sprawie. W przyszłym tygodniu przedstawię własne propozycje – powiedział Kazimierz Marcinkiewicz na konferencji prasowej. Premier nie odpowiedział na pytanie, czy rząd wycofa się z planowanego ograniczenia kosztów uzyskania przychodów. Dodał jedynie, że z możliwości odliczania kosztów uzysku korzystają „nie tylko te grupy, do których ulga jest skierowana”.

Także prezydent Lech Kaczyński ocenił wcześniej, że proponowane przez rząd rozwiązania podatkowe dotyczące twórców i naukowców są wysoce ryzykowne. Przypomnijmy, że obecnie koszty uzyskania przychodów m.in. dla twórców oraz artystów wykonawców wynoszą 50 proc. uzyskanego przychodu. Koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne zapłacone ze środków podatnika.

Opracowany w Ministerstwie Finansów projekt zmian w ustawie o PIT przewidywał niekorzystne zmiany w tym zakresie. MF proponowało, żeby od 2009 roku zlikwidować wspomniane 50-proc. koszty. Po zmianach twórcom przysługiwałyby koszty w wysokości określonej dla pracowników, co byłoby dla nich znacznie mniej korzystne.

Na lata 2007-2008 Ministerstwo Finansów zaproponowało rozwiązania przejściowe. W przypadku twórców wysokość kosztów uzyskania przychodów wynosiłaby 20 proc. przychodu.

Krzysztof Tomaszewski

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Kaszubiak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK