| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek od przeniesienia prawa

Podatek od przeniesienia prawa

Opłata w księdze wieczystej za zmianę właściciela nieruchomości zaliczana jest do podatku od przeniesienia prawa - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.


W wyroku C-264/04 Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł o możliwości nałożenia przez państwa członkowskie podatku od przeniesienia praw, do którego zalicza się opłaty w księgach wieczystych za zmianę wpisu dotyczącego własności nieruchomości po połączeniu spółdzielni na skutek przejęcia. Trybunał przypomniał, że art. 10 dyrektywy Rady 69/335/EWG z dnia 17 lipca 1969 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału stanowi, że oprócz podatku kapitałowego, państwa członkowskie nie naliczają żadnych podatków w odniesieniu do spółek, przedsiębiorstw, stowarzyszeń lub osób prawnych prowadzących działalność skierowaną na zysk. Dotyczy to m.in. rejestracji lub jakichkolwiek innych formalności wymaganych przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej, które mogą być wymagane od spółek, przedsiębiorstw, stowarzyszeń lub osób prawnych prowadzących działalność skierowaną na zysk ze względu na ich formę prawną.

Jednocześnie Trybunał zwrócił uwagę, że państwa członkowskie mogą naliczać podatki od przeniesienia, włączając w to podatek od wpisu do księgi wieczystej, od przeniesienia, na rzecz spółki, przedsiębiorstwa, stowarzyszenia lub osoby prawnej prowadzących działalność w celu uzyskania zysku, przedsiębiorstwa lub nieruchomości położonych na ich terytorium. Trzeba tylko pamiętać, aby opłaty i podatki te nie były wyższe od tych, które stosuje się do podobnych operacji. Opłatę za sprostowanie w księdze wieczystej dotyczącą właściciela nieruchomości po przejęciu spółdzielni można uznać, na zasadzie wyjątku, za podatek od przeniesienia prawa, dozwolony przez art. 12 ust. 1 lit. b) wspomnianej dyrektywy.

Bogdan Świąder

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK