| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek od stypendium z funduszy unijnych

Podatek od stypendium z funduszy unijnych

Starostwa i gminy wypłacają stypendia dla uczniów i studentów, których źródłem finansowania są w 68,5 proc. środki pochodzące z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej a w 31,95 proc. środki pochodzące z budżetu państwa.


Coraz częściej pojawiają się pytania, czy stypendia wypłacane uczniom i studentom na podstawie uchwały rady powiatu, współfinansowane ze środków budżetowych oraz funduszy strukturalnych pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego są wolne od podatku dochodowego.

Zwolnienie z limitem...

Według art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku są stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł z zastrzeżeniem ust. 10.
Przepis art. 21 ust. 10 ustawy mówi, że zwolnienie to stosuje się, jeżeli podatnik (stypendysta) przed pierwszą wypłatą świadczenia złoży płatnikowi oświadczenie na druku PIT-8C, że nie uzyskuje równocześnie innych dochodów podlegających opodatkowaniu, z wyjątkiem renty rodzinnej oraz dochodów określonych w art. 28-30 oraz art. 30a i 30b.
Podatnik jest obowiązany zawiadomić płatnika o każdej zmianie stanu faktycznego wynikającego z oświadczenia przed wypłatą stypendium za miesiąc, w którym zaszła zmiana.
Po zakończeniu roku podatkowego płatnicy stypendiów są obowiązani w terminie do końca lutego sporządzić na druku PIT-8S informację o wysokości wypłaconego stypendium.

...i bez limitu

Dofinansowanie w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego jest zwolnione z podatku dochodowego bez ograniczenia kwoty – zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy. Stosownie do tego przepisu wolne od podatku dochodowego są dochody podatnika, jeżeli:
• pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami oraz
• podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.
Stypendium wypłacane przez starostwo (gminę) w części finansowanej z funduszy strukturalnych UE korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego na tej właśnie podstawie.
Starostwo (gmina) jako płatnik jest obowiązane sporządzić imienną informację na druku PIT-11/8B i wykazać wypłaty stypendiów zwolnionych z podatku dochodowego.

Katarzyna Sokołowska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK