| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek od stypendium z funduszy unijnych

Podatek od stypendium z funduszy unijnych

Starostwa i gminy wypłacają stypendia dla uczniów i studentów, których źródłem finansowania są w 68,5 proc. środki pochodzące z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej a w 31,95 proc. środki pochodzące z budżetu państwa.


Coraz częściej pojawiają się pytania, czy stypendia wypłacane uczniom i studentom na podstawie uchwały rady powiatu, współfinansowane ze środków budżetowych oraz funduszy strukturalnych pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego są wolne od podatku dochodowego.

Zwolnienie z limitem...

Według art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku są stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł z zastrzeżeniem ust. 10.
Przepis art. 21 ust. 10 ustawy mówi, że zwolnienie to stosuje się, jeżeli podatnik (stypendysta) przed pierwszą wypłatą świadczenia złoży płatnikowi oświadczenie na druku PIT-8C, że nie uzyskuje równocześnie innych dochodów podlegających opodatkowaniu, z wyjątkiem renty rodzinnej oraz dochodów określonych w art. 28-30 oraz art. 30a i 30b.
Podatnik jest obowiązany zawiadomić płatnika o każdej zmianie stanu faktycznego wynikającego z oświadczenia przed wypłatą stypendium za miesiąc, w którym zaszła zmiana.
Po zakończeniu roku podatkowego płatnicy stypendiów są obowiązani w terminie do końca lutego sporządzić na druku PIT-8S informację o wysokości wypłaconego stypendium.

...i bez limitu

Dofinansowanie w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego jest zwolnione z podatku dochodowego bez ograniczenia kwoty – zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy. Stosownie do tego przepisu wolne od podatku dochodowego są dochody podatnika, jeżeli:
• pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami oraz
• podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.
Stypendium wypłacane przez starostwo (gminę) w części finansowanej z funduszy strukturalnych UE korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego na tej właśnie podstawie.
Starostwo (gmina) jako płatnik jest obowiązane sporządzić imienną informację na druku PIT-11/8B i wykazać wypłaty stypendiów zwolnionych z podatku dochodowego.

Katarzyna Sokołowska

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Zofia Gan

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »