| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Inwestycję trzeba określić w umowie

Inwestycję trzeba określić w umowie

Z umowy kredytowej musi jasno wynikać, na jaki cel mieszkaniowy zostaną wydane pieniądze.


Ulga odsetkowa, ma zniknąć z ustawy o PIT z końcem tego roku. Wiele osób będzie chciało zagwarantować sobie do niej prawo. W naszych publikacjach przypomnimy najważniejsze kwestie, o jakich trzeba pamiętać, planując odliczanie odsetek od kredytu czy pożyczki.

Odliczenie stosuje się tylko wtedy, gdy kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 r. Z tym warunkiem podatnicy zapewne nie mają już kłopotów.

Ponadto kredyt (pożyczka) musi pochodzić od profesjonalisty. Ustawa wymaga, żeby został udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek).

W praktyce oznacza to, że po pieniądze na mieszkanie czy dom musimy udać się do banku lub tzw. SKOK-u, a nie do dewelopera czy znajomych.

Istotne jest to, żeby w umowie kredytu (pożyczki) znalazł się zapis, że dotyczy on jednej z określonych inwestycji.

Są to cztery rodzaje inwestycji związanych z zaspokajaniem własnych potrzeb mieszkaniowych, jakie wymienia ustawodawca w ramach ulgi odsetkowej (m.in. zakup mieszkań i budowa domu).

Ostatnim warunkiem, jaki wiąże się z podmiotem udzielającym kredytu czy pożyczki, jest dokumentowanie. Odsetki muszą być faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty zostały udokumentowane dowodem. Podatnik musi więc pamiętać o wystąpieniu do banku czy SKOK-u o wystawienie takiego dokumentu-zestawienia.

Ważne!
Zgodnie z projektem zmian ulgę odsetkową będzie mógł kontynuować podatnik, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka). Odliczenie wydatków na spłatę odsetek ma przysługiwać na zasadach praw nabytych do upływu terminu spłaty określonego w umowie, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2027 r.

ALEKSANDRA TARKA
aleksandra.tarka@infor.pl


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »