| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Inwestycję trzeba określić w umowie

Inwestycję trzeba określić w umowie

Z umowy kredytowej musi jasno wynikać, na jaki cel mieszkaniowy zostaną wydane pieniądze.


Ulga odsetkowa, ma zniknąć z ustawy o PIT z końcem tego roku. Wiele osób będzie chciało zagwarantować sobie do niej prawo. W naszych publikacjach przypomnimy najważniejsze kwestie, o jakich trzeba pamiętać, planując odliczanie odsetek od kredytu czy pożyczki.

Odliczenie stosuje się tylko wtedy, gdy kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 r. Z tym warunkiem podatnicy zapewne nie mają już kłopotów.

Ponadto kredyt (pożyczka) musi pochodzić od profesjonalisty. Ustawa wymaga, żeby został udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek).

W praktyce oznacza to, że po pieniądze na mieszkanie czy dom musimy udać się do banku lub tzw. SKOK-u, a nie do dewelopera czy znajomych.

Istotne jest to, żeby w umowie kredytu (pożyczki) znalazł się zapis, że dotyczy on jednej z określonych inwestycji.

Są to cztery rodzaje inwestycji związanych z zaspokajaniem własnych potrzeb mieszkaniowych, jakie wymienia ustawodawca w ramach ulgi odsetkowej (m.in. zakup mieszkań i budowa domu).

Ostatnim warunkiem, jaki wiąże się z podmiotem udzielającym kredytu czy pożyczki, jest dokumentowanie. Odsetki muszą być faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty zostały udokumentowane dowodem. Podatnik musi więc pamiętać o wystąpieniu do banku czy SKOK-u o wystawienie takiego dokumentu-zestawienia.

Ważne!
Zgodnie z projektem zmian ulgę odsetkową będzie mógł kontynuować podatnik, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka). Odliczenie wydatków na spłatę odsetek ma przysługiwać na zasadach praw nabytych do upływu terminu spłaty określonego w umowie, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2027 r.

ALEKSANDRA TARKA
aleksandra.tarka@infor.pl


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK