| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Mniej ulg, wyższe czynsze

Mniej ulg, wyższe czynsze

Wprowadzenie proponowanych przez Ministerstwo Finansów zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych może pociągnąć za sobą podwyżkę czynszów w ponad 3,5 mln mieszkań spółdzielczych.

Nie mają powodów do zadowolenia szefowie towarzystw budownictwa społecznego. TBS-y dwa lata temu wywalczyły, by parytet powierzchni użytkowej wynajmowanej do mieszkalnej wyniósł jeden do jednego. Także w ich przypadku przychody z czynszów są niewielkie w porównaniu z przychodami z lokali użytkowych.
Zdzisław Słabkowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej TBS mówi, że towarzystwa stracą środki przeznaczane na tzw. bufor bezpieczeństwa uruchomiany, w przypadku gdy lokatorzy, którzy popadli w tarapaty finansowe, np. z powodu utraty pracy, przestaną płacić czynsz.
– Połowa z czynszu pokrywa spłatę kredytu zaciągniętego na budowę mieszkania. Jeżeli w razie potrzeby nie będziemy mogli spłacać kredytu z własnych środków, nie dostaniemy nowego na budowę nowych mieszkań. To wpłynie na możliwość dalszego rozwoju budownictwa społecznego – ocenia prezes Izby TBS.

Porządek w ustawie
Zwolnień podatkowych, których likwidacji obawiają się zarządzający mieszkaniami, nie ma w ustawie o CIT. Zostały uchylone nowelizacją z 2003 roku. Wkrótce okazało się, że to był błąd i dlatego tego samego roku przywróciła je ustawa zawierająca przepisy przejściowe. Zgodnie z nimi zwolnienia wygasają 31 grudnia 2006 roku. Dlatego Ministerstwo Finansów mówi o ich przywróceniu. Póki co, mogą z nich korzystać – oprócz spółdzielni, TBS-ów i wspólnot mieszkaniowych – także komunalne zakłady gospodarki mieszkaniowej, osoby prawne administrujące nieruchomościami w imieniu właścicieli i zarządców oraz Wojskowa Agencja Mieszkaniowa.
– Proponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany są elementem szukania pieniędzy dla budżetu. Jedynym pozytywnym aspektem sprawy jest to, że zwolnienie podatkowe w końcu trafi wprost do ustawy o CIT i nie trzeba go będzie szukać w innych aktach prawnych – ocenia Artur Cmoch, partner w kancelarii Grynhoff, Woźny i Wspólnicy.

POSTULUJEMY
Ministerstwo Finansów powinno utrzymać zwolnienia podatkowe dla dochodów z tzw. innych źródeł przeznaczonych na remonty i modernizację zasobów mieszkaniowych spółdzielni, TBS-ów i wspólnot mieszkaniowych.
marcin.musial@infor.pl


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK