| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sprawozdania cenowe na nowych formularzach

Sprawozdania cenowe na nowych formularzach

Wzory sprawozdań dotyczących ustalania cen transakcyjnych między firmami powiązanymi dla celów podatku dochodowego zaczną obowiązywać od 24 czerwca 2006 r.

 
Minister finansów wydał ważne rozporządzenia dotyczące tzw. cen transakcyjnych. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 45 ust. 5a ustawy o PIT, podatnicy, którym organ podatkowy, na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej, wydał decyzję o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi, dołączają do zeznania sprawozdanie o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej.

Natomiast według art. 45 ust. 5b, minister finansów określi w rozporządzeniu wzór takiego sprawozdania w celu usprawnienia weryfikacji stosowania metody określonej w decyzji o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi. Wzór taki ma uwzględniać w szczególności dane identyfikujące podmioty powiązane, wielkość sprzedaży uzyskanej przy zastosowaniu uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej, ceny stosowane w transakcjach z podmiotami powiązanymi oraz okres stosowania metody.

I właśnie na podstawie art. 45 ust. 5b, minister finansów wydał rozporządzenie w sprawie wzoru sprawozdania o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej dla celów zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Rozporządzenie to opublikowano w Dzienniku Ustaw z 9 czerwca 2006 r. nr 98, poz. 677. Rozporządzenie to wejdzie w życie 24 czerwca 2006 r.

W tym samym Dzienniku Ustaw (poz. 678) ogłoszono również rozporządzenie ministra finansów w sprawie wzoru sprawozdania o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej dla celów zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Także to rozporządzenie zacznie obowiązywać od 24 czerwca 2006 r.

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI
krzysztof.tomaszewski@infor.pl


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Dankowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK