| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

EKSPERT RADZI
Odsprzedaż przedmiotu leasingu
Nabywając przedmiot leasingu, jako korzystający ustalamy zatem jego wartość początkową, stanowiącą podstawę dokonywania przez nas odpisów amortyzacyjnych. Zasadniczo wartość ta równa jest cenie wykupu przedmiotu leasingu. Zaewidencjonowanie nabytego przedmiotu leasingu w ewidencji środków trwałych dokonywane jest w miesiącu nabycia, a rozpoczęcie naliczania odpisów amortyzacyjnych – w miesiącu następnym. W sytuacji gdy cena nabycia jest niższa niż 3500 zł, uprawnieni jesteśmy do bezpośredniego zaliczenia tej kwoty w koszty uzyskania przychodu.
Jeżeli, nabywając przedmiot leasingu, nie zamierzamy go dalej użytkować, lecz odsprzedać, to rzecz jasna nie wpisujemy tego przedmiotu do ewidencji. Odsprzedając nabyty uprzednio od finansującego przedmiot leasingu, powinniśmy ustalić cenę sprzedaży na poziomie rynkowym. W zależności od tego, czy odsprzedaż ta ma miejsce natychmiast po nabyciu przedmiotu leasingu od finansującego czy też dopiero po jakimś czasie, kosztem uzyskania przychodu z tytułu odsprzedaży są koszty poniesione przez nas na nabycie przedmiotu leasingu od finansującego albo w sytuacji, gdy dokonywaliśmy odpisów amortyzacyjnych od nabytego przedmiotu leasingu – wartość początkowa pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne. Powyższe zasady znajdują również zastosowanie do odsprzedaży przez korzystającego przedmiotu leasingu użytkowanego uprzednio przez niego na podstawie umowy leasingu finansowego.
Z perspektywy finansującego, przychodowi do opodatkowania, uzyskanemu przez niego z tytułu zbycia przedmiotu leasingu korzystającemu, towarzyszy koszt uzyskania przychodu. Kosztem tym jest rzeczywista wartość netto przedmiotu leasingu. Rzeczywistą wartość netto stanowi nadwyżka wartości początkowej, będących przedmiotem leasingu, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nad dokonaną przez finansującego sumą odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.f. i art. 16h ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p.
Suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również dokonane odpisy amortyzacyjne, które, na mocy art. 23 ust. 1 u.p.d.o.f. i art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p., nie mogły stanowić u finansującego kosztu uzyskania przychodu. W związku z tym odpisy te wpływają (zmniejszają) na rzeczywistą wartość netto, stanowiącą koszt przypisywany przychodowi ze zbycia przedmiotu leasingu. Uwaga ta ma szczególne znaczenie, zwłaszcza w odniesieniu do poleasingowej sprzedaży luksusowych samochodów osobowych – samochodów o wartości początkowej przewyższającej równowartość 20 000 euro. W konsekwencji kwota odpisów amortyzacyjnych w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej wymienioną kwotę nigdy nie zostanie zaliczona do kosztów uzyskania przychodów finansującego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK