| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

Przeniesienie własności przedmiotu leasingu na korzystającego po zakończeniu okresu leasingu nie musi następować na podstawie odrębnej umowy sprzedaży. Przeniesienie takie może nastąpić na podstawie umowy leasingu, jeżeli w umowie strony uzgodniły, przykładowo, że przedmiot leasingu przechodzi na własność korzystającego z dniem zapłaty ostatniej raty leasingowej, czyli bez dodatkowego świadczenia ze strony korzystającego i bez złożenia dodatkowych oświadczeń woli.
Dalsze korzystanie z przedmiotu po podstawowym okresie leasingu
Jeżeli strony umowy leasingu operacyjnego uzgodnią, że po zakończeniu podstawowego okresu leasingu korzystający będzie nadal użytkował przedmiot leasingu, to podstawą prawną takiego dalszego użytkowania może być umowa leasingu (co w praktyce zwykle nie ma miejsca) lub jakakolwiek inna umowa, na podstawie której dotychczasowy przedmiot leasingu zostałby oddany w dalsze odpłatne użytkowanie korzystającemu – zazwyczaj będzie to umowa najmu.
Zatem jeśli jako korzystający będziemy nadal użytkować przedmiot leasingu, naszym kosztem uzyskania przychodu będą opłaty ustalone w umowie, na mocy której następuje to dalsze użytkowanie. Opłaty te będą odpowiednio przychodem finansującego.
PLUSY I MINUSY
Pamiętajmy, że przychody podlegające opodatkowaniu i koszty uzyskania przychodu wynikające z opłat podlegają ogólnym zasadom opodatkowania. Innymi słowy, w sytuacji gdy opłaty będą znacznie odbiegać od cen rynkowych, istnieje ryzyko, że organ podatkowy określi przychody lub koszty z tytułu opłat z uwzględnieniem cen rynkowych.
Kosztem uzyskania przychodu finansującego będą odpisy amortyzacyjne – finansujący będzie bowiem kontynuował amortyzowanie przedmiotu leasingu, chyba że przedmiot leasingu został w trakcie (pierwotnej) umowy leasingu całkowicie zamortyzowany.
Sprzedaż przedmiotu leasingu osobie trzeciej
Jeżeli umowa leasingu nie przewidywała opcji zakupu przedmiotu leasingu przez korzystającego bądź opcji dalszego użytkowania przez niego przedmiotu leasingu po zakończeniu podstawowego okresu leasingu, bądź też przewidywała takie opcje, lecz korzystający z nich nie skorzystał, finansujący może przenieść własność przedmiotu leasingu na osobę trzecią. W takim przypadku finansujący zobowiązany będzie jednak do wypłaty na rzecz korzystającego uzgodnionej kwoty z tytułu dokonanej przez korzystającego w trakcie trwania leasingu spłaty wartości przedmiotu leasingu. Takie uregulowanie wynika ze specyfiki leasingu, kiedy to korzystający w czasie podstawowego okresu leasingu zwraca finansującemu, w postaci opłat leasingowych, co najmniej równowartość wartości początkowej przedmiotu leasingu. Kwota wypłacona korzystającemu, lecz jedynie w części nieprzekraczającej różnicy pomiędzy rzeczywistą wartością netto a hipotetyczną wartością netto, stanowić będzie koszt uzyskania przychodu finansującego. Koszt ten będzie rozpoznawany przez finansującego w dniu faktycznej zapłaty korzystającemu przedmiotowej kwoty. Z punktu widzenia korzystającego otrzymana przez niego kwota stanowi przychód w dniu jej otrzymania.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK