| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

Musimy pamiętać, że będziemy obowiązani zaprzestać dokonywania odpisów amortyzacyjnych (i tym samym odnoszenia ich w koszty uzyskania przychodu) w przypadku zaprzestania przez nas działalności, w której przedmiot leasingu był używany.
Analogicznie jak w przypadku amortyzacji przedmiotu leasingu przez finansującego w ramach leasingu operacyjnego, kwestię dokonywania odpisów amortyzacyjnych przez korzystającego regulują art. 22a–22m u.p.d.o.f. i art. 16a–16m u.p.d.o.p., z uwzględnieniem, odpowiednio, art. 23 u.p.d.o.f. i art. 16 u.p.d.o.p. Oznacza to, jak już po części zostało wskazane, że dobra stanowiące przedmioty umów leasingu podlegają identycznym wyznacznikom i zasadom amortyzacji, jak wszystkie inne środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Co więcej, również i do nich stosuje się ograniczenia (wyłączenia części lub całości odpisów amortyzacyjnych z kosztów uzyskania przychodu) wymienione w art. 23 u.p.d.o.f. i art. 16 u.p.d.o.p. Zgodnie z art. 22ł ust. 4 u.p.d.o.f. i art. 16ł ust. 4 u.p.d.o.p., odpisy amortyzacyjne od przedmiotów umów leasingu dokonywane są według zasad (ogólnych) określonych w art. 22h–22k i art. 22m u.p.d.o.f. i art. 16h–16k i 16m u.p.d.o.p. Jako korzystający, zależnie od spełnienia określonych przesłanek, mamy zatem możliwość wyboru – na cały okres amortyzacji – metody amortyzacji i sposobu dokonywania odpisów. W praktyce oznacza to między innymi, że w odniesieniu do fabrycznie nowych środków trwałych zaliczonych do grup 3–6 KŚT możemy skorzystać z 30% odpisu w pierwszym roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do naszej ewidencji środków trwałych.
ZAPAMIĘTAJ
Jeżeli jako korzystający ponosimy koszty montażu lub adaptacji przedmiotu leasingu, koszty te, naliczone przed przyjęciem przedmiotu do używania, zwiększają podstawę amortyzacji.
W przypadku umów leasingu zawartych na okres powyżej 60 miesięcy, jeżeli ich przedmiotem są środki trwałe zaliczone do grupy 3–6 KŚT, których normatywny okres amortyzacji jest dłuższy niż okres trwania leasingu, stawki amortyzacyjne można ustalić w proporcji do okresu trwania umowy. Zasada ta nie ma jednak zastosowania do sytuacji, gdy przedmiot leasingu amortyzowany jest według stawek indywidualnych albo metodą degresywną. W praktyce obrotu gospodarczego ewentualne zastosowanie powyższej zasady (pamiętajmy bowiem, że jej stosowanie przez korzystającego jest nieobowiązkowe) będzie mogło mieć zatem miejsce w odniesieniu do środków trwałych, dla których stawka amortyzacyjna, wykazana w wykazie stawek amortyzacyjnych, jest niższa niż 20%.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SmartMedia

SmartMedia to firma technologiczna i lider rynku producentów oprogramowania do zarządzania majątkiem i inwentaryzacji. Oprogramowanie tworzone w ścisłej współpracy z ekonomistami, prawnikami, księgowymi i najlepszymi programistami firmy. To dzięki temu rozwiązania SmartMedia są zgodne z obecnymi wymogami prawa oraz światowymi standardami informatycznymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK