| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

Przychodem finansującego ze sprzedaży przedmiotu leasingu jest cena sprzedaży określona w umowie sprzedaży, niezależnie od tego, czy cena ta odbiega znacznie od wartości rynkowej czy nie. Inaczej niż przy sprzedaży następującej po zakończeniu leasingu operacyjnego, strony umowy mogą tutaj dowolnie kształtować cenę sprzedaży, nie ocierając się o jakiekolwiek ryzyka podatkowe. Kosztem uzyskania przychodu finansującego może być ewentualna różnica pomiędzy wydatkami poniesionymi przez finansującego na nabycie lub wytworzenie przedmiotu leasingu a spłatą wartości początkowej dokonaną przez korzystającego.
Nabywając przedmiot leasingu za cenę określoną w umowie sprzedaży, wydatki na to nabycie poniesione przez korzystającego będą się składać na wartość początkową, będącą podstawą amortyzacji, albo bezpośrednio będą stanowić koszt uzyskania przychodu korzystającego. W sytuacji gdy kwota (cena), po której korzystający nabywa przedmiot leasingu, przekracza 3500 zł, kwotę tę, przy założeniu, że przedmiot ten spełnia definicję środka trwałego albo wartości niematerialnej lub prawnej, w szczególności, jeżeli przewidywany okres jego używania dłuższy jest niż rok, zalicza się do wartości początkowej. Jeżeli cena jest równa bądź niższa niż 3500 zł, kwotę tę można bezpośrednio wliczyć w poczet kosztów uzyskania przychodu. Reasumując, nabywając przedmiot leasingu, powinniśmy jako korzystający mieć na uwadze przepisy o amortyzacji. Fakt, że amortyzowaliśmy przedmiot leasingu w trakcie trwania leasingu, nie neguje jednak naszego obowiązku względnie uprawnienia do amortyzowania tego przedmiotu po jego nabyciu od finansującego. Podstawą amortyzacji będzie (nowo ustalona) wartość początkowa odpowiadająca poniesionemu przez nas kosztowi nabycia (cenie nabycia) przedmiotu leasingu. Jeśli umowa leasingu przewidywała, że prawo własności przechodzi na nas z zapłatą ostatniej raty leasingowej, to chociaż rata ta spełnia niejako rolę ceny wykupu, rozliczana jest przez nas na zasadach właściwych dla leasingu – kosztem uzyskania przychodu jest część odsetkowa tej raty, a część kapitałowa jest neutralna podatkowo.
Dalsze użytkowanie przedmiotu leasingu
W świetle art. 22g ust. 2 u.p.d.o.f. i art. 17g ust. 2 u.p.d.o.p. kosztem uzyskania przychodu korzystającego i odpowiednio przychodem finansującego będą opłaty ustalone przez strony za dalsze użytkowanie przedmiotu leasingu, niezależnie od tego, czy opłaty takie będą odzwierciedlały ceny rynkowe czy też będą znacznie od nich odbiegały. W przeciwieństwie zatem do sytuacji, gdy podlegające dalszemu użytkowaniu dobra były uprzednio przedmiotem leasingu operacyjnego, tutaj strony mogą dowolnie ustalić wysokość opłat za dalsze użytkowanie przedmiotu leasingu przez korzystającego. Nie ma zatem żadnego znaczenia fakt, że opłaty takie są znacznie niższe od cen rynkowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Parco

Biuro Rachunkowe PARCO S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK