| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

Zagadnienia szczegółowe
Raty leasingowe
Zasadniczo strony umowy leasingu mogą dowolnie kształtować wysokość, zwykle miesięcznych, rat leasingowych. Zazwyczaj jednak raty te są równe. Odnosząc się do leasingu finansowego, strony mogą również dowolnie kształtować udział części kapitałowej i odsetkowej w poszczególnych ratach leasingowych. Jeśli w umowie leasingu finansowego strony nie ustaliły wysokości kwoty spłaty wartości przedmiotu leasingu przypadającej na poszczególne raty leasingowe, przyjmuje się, że kwotę tę ustala się proporcjonalnie do okresu trwania tej umowy. Innymi słowy, w takim przypadku wysokość kwoty spłaty wartości przedmiotu leasingu jest w każdej racie leasingowej stała. Takie uregulowanie oznacza właściwie, że ustawodawca dał stronom pewną swobodę co do ustalenia proporcji części kapitałowej i odsetkowej w racie leasingowej. Tym samym ustawodawca dał im swobodę w decydowaniu, jaka część raty leasingowej będzie dla nich przychodem podlegającym opodatkowaniu bądź kosztem uzyskania przychodu, a jaka będzie neutralna podatkowo. Kształtując wysokość kwoty spłaty wartości przedmiotu leasingu w poszczególnych ratach leasingowych, strony kształtują zatem poziom dochodu podlegającego opodatkowaniu w poszczególnych okresach rozliczeniowych (miesiącach). Możliwe jest uzgodnienie przez strony, że dane raty leasingowe będą składać się wyłącznie z części odsetkowej albo kapitałowej. W tym drugim przypadku wymagalność tych rat będzie neutralna podatkowo dla stron leasingu. Pamiętajmy bowiem, że w leasingu finansowym jedynie część odsetkowa rat leasingowych może skutkować powstaniem przychodu po stronie finansującego i kosztu uzyskania przychodu – po stronie korzystającego.
EKSPERT RADZI
Jak korzystnie ukształtować podatek?
Możliwość dowolnego kształtowania przez strony leasingu proporcji części odsetkowej do części kapitałowej w ratach leasingowych może być, na tle rosnącej konkurencji pomiędzy firmami leasingowymi a walką o klienta, ewentualnym źródłem optymalizacji podatkowej dla korzystającego. W zależności od bieżącej sytuacji finansowej korzystającego oraz prognoz co do wysokości jego dochodów w przyszłych okresach, korzystający, przez odpowiednie ustalenie (uzgodnienie z finansującym) udziału części odsetkowej w ratach leasingowych, może odpowiednio kształtować poziom kosztów uzyskania przychodów, a przez to dochodu podlegającego opodatkowaniu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK