| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

5 kroków
Jak sprawdzić, czy zawarliśmy umowę leasingu
1 Sprawdź, czy suma ustalonych w umowie opłat, pomniejszonych o należny VAT, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Jeżeli nie, to umowa taka z pewnością nie będzie mogła być zaklasyfikowana jako umowa leasingu.
2 Sprawdź, czy umowa zawiera zapis, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy dokonywać będzie korzystający. Istnienie takiego zapisu jest warunkiem leasingu finansowego; brak takiego zapisu wskazuje na leasing operacyjny.
3 Sprawdź, czy umowa zawarta jest na czas oznaczony. Jeżeli zawarta jest na czas nieoznaczony, to automatycznie wyklucza to jej zaklasyfikowanie jako umowy leasingu.
4 Jeżeli umowa jest zawarta na czas oznaczony, to w przypadku gdy nie zawiera zapisu o dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych przez korzystającego, sprawdź, czy okres, na jaki jest zawarta, stanowi co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji. Jeżeli tak, to umowa taka stanowi umowę leasingu operacyjnego, jeśli nie, to jej skutki podatkowe są takie jak dla umowy najmu lub dzierżawy.
5 Pamiętaj, że jeżeli umowa jest zawarta na czas określony, niezależnie na jak długi, i zawiera zapis o dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych przez korzystającego, to jest to umowa leasingu finansowego.
Leasing zwrotny
Bardzo często spotykaną formą leasingu jest leasing zwrotny. Polega on na zakupie przez finansującego danego dobra od korzystającego, a następnie oddaniu go korzystającemu w leasing. Finansujący, nabywając dobro (środek trwały) od korzystającego, ustala jego wartość początkową – odpowiada ona cenie nabycia. Tak ustalona wartość początkowa jest podstawą amortyzacji przedmiotu leasingu albo u finansującego, albo u korzystającego, w zależności od typu zawartej umowy leasingu. W przypadku oddania środka trwałego w leasing finansowy nie następuje zmiana podmiotu dokonującego amortyzacji – odpisów amortyzacyjnych wciąż dokonuje korzystający, tyle że zazwyczaj od innej podstawy amortyzacji – odpowiadającej kosztowi (cenie) nabycia przedmiotu leasingu przez finansującego.
Wycena środka trwałego sprzedawanego finansującemu przez korzystającego powinna nastąpić z uwzględnieniem cen rynkowych, odzwierciedlając jego stan i stopień zużycia na dzień sprzedaży – nie znajdują tu zatem zastosowania żadne szczególne, jak ma to miejsce w przypadku sprzedaży poleasingowej, zasady ustalania ceny sprzedaży. Jeżeli wartość netto przedmiotu leasingu nie odbiega znacznie od cen rynkowych, cena sprzedaży może być określona w tej wartości.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK