| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

EKSPERT RADZI
Opłata wstępna
Opłata wstępna stanowi jednorazowe świadczenie pieniężne korzystającego na rzecz finansującego. Pobierana jest zwykle zaraz po wydaniu przedmiotu leasingu korzystającemu. Stanowi ona składową opłat leasingowych należnych w podstawowym okresie umowy, a zatem jako taka odnoszona jest w koszty uzyskania przychodu korzystającego w momencie (miesiącu) jej poniesienia – brak jest tutaj bowiem podstaw, by odnosić ją do całego okresu leasingu. W leasingu finansowym, jeśli strony ustaliły, że część tej opłaty przypada na spłatę wartości początkowej, część ta, zgodnie z zasadami opodatkowania leasingu finansowego, nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.
Jeśli umowa spełnia warunki umowy leasingu operacyjnego, to (wszelkie) opłaty leasingowe ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie leasingu, w tym czynsz inicjalny, stanowią koszt uzyskania przychodu korzystającego danego okresu rozliczeniowego (miesiąca). Tym samym czynszu inicjalnego, należnego i ponoszonego po wydaniu przedmiotu leasingu, nie należy odnosić do całego okresu leasingu, lecz jednorazowo zaliczyć w koszty danego miesiąca.
W sytuacji gdy opłata wstępna pobierana jest w dacie zawarcia umowy leasingu, tj. przed wydaniem przedmiotu leasingu korzystającemu (z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy na mocy umowy leasingu finansujący zobowiązuje się do nabycia danego dobra, a potem do jego oddania w leasing), zachodzi pytanie, czy poniesienie takiej opłaty należy opodatkować na zasadach właściwych dla leasingu, a jeżeli tak, to czy nie powinna być ona uznana za wpłatę (przedpłatę) na poczet usługi leasingu i w konsekwencji rozliczona w czasie, czy też może opłata ta powinna być opodatkowana na zasadach opodatkowania najmu lub dzierżawy.
Zwróćmy uwagę na fakt, że reżimowi opodatkowania właściwemu dla leasingu podlegają opłaty ustalone w umowie, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy. Podstawowym okresem leasingu jest czas oznaczony, na jaki została zawarta umowa (...). Ponieważ umowa leasingu jest umową, na mocy której jedna ze stron oddaje dane dobro drugiej stronie do odpłatnego korzystania, należy uznać, że podstawowy okres leasingu mierzony jest od dnia faktycznego oddania (wydania) przedmiotu do korzystania korzystającemu do dnia rozwiązania umowy. W konsekwencji, jeżeli opłata wstępna pobierana jest przed wydaniem przedmiotu leasingu korzystającemu, opłata taka zarówno z punktu widzenia finansującego, jak i korzystającego wymagałaby, jako mająca charakter przedpłaty, rozliczenia w czasie.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK