| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

PRZYKŁAD
Aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka związanego z ewentualnym przekwalifikowaniem (przez organa podatkowe) leasingu z dostawy towarów na świadczenie usług bądź odwrotnie, warto jest starannie, tj. uwzględniając literalne brzmienie przepisów, uregulować w umowie leasingu kwestię przeniesienia własności. Użycie w umowie zapisu o treści na przykład: z dniem zapłaty ostatniej raty leasingowej własność przedmiotu leasingu przechodzi na korzystającego lub strony uzgadniają, że po zakończeniu okresu leasingu finansujący przeniesie na korzystającego własność przedmiotu leasingu za cenę x, pozwoli uniknąć przedmiotowych wątpliwości.
Jeżeli leasing nie spełnia warunków uznania za dostawę towarów, umowa taka klasyfikowana będzie jako świadczenie usług. Świadczeniem usług będzie zatem każda umowa leasingu:
• w związku z którą uprawnionym do amortyzacji przedmiotu leasingu będzie finansujący – chodzi tu o leasing operacyjny w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym,
• wartości niematerialnych i prawnych (jako nietowarów w rozumieniu ustawy o VAT) – niezależnie, czy będzie to umowa leasingu finansowego czy operacyjnego,
• gruntu, niespełniająca określonego w art. 23i u.p.d.o.f. i art. 17i u.p.d.o.p. warunku, że suma opłat w niej ustalonych odpowiada co najmniej wartości gruntów równej wydatkom na jego nabycie,
• rzeczy, które nie spełniają definicji środków trwałych w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym,
• finansowego, w rozumieniu ustaw o podatku dochodowym, niespełniająca przesłanki przeniesienia własności przedmiotu leasingu.
Leasing jako dostawa towarów
W leasingu traktowanym jako dostawa towarów obowiązek podatkowy u finansującego powstaje na zasadach ogólnych, tj. z chwilą wystawienia przez niego faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru (przedmiotu leasingu). Podstawą opodatkowania jest obrót, czyli kwota należna obejmująca całość świadczenia należnego od nabywcy (korzystającego), pomniejszona o kwotę należnego podatku. Wystawiana przez finansującego faktura VAT obejmuje zatem całą wartość transakcji leasingowej, odpowiadającą sumie opłat leasingowych, łącznie z opłatą wstępną. Fakt, że VAT naliczany jest od razu od całej wartości transakcji leasingowej, powoduje, że płatności poszczególnych rat leasingowych nie są już dokumentowane kolejnymi fakturami VAT, lecz notami obciążeniowymi.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK