| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

Faktura (jak również faktury wystawiane w leasingu klasyfikowanym jako świadczenie usług) nie obejmuje ewentualnej kaucji, która to, z uwagi na swoją naturę, nie podlega opodatkowaniu VAT.
CO NA TO PRAKTYKA?
Warto zapisać w umowie
Aby mieć stuprocentową pewność, że w odniesieniu do przewidzianych w umowie leasingu kaucji nie zostaną podniesione przez organa podatkowe jakiekolwiek wątpliwości co do ich neutralnego statusu podatkowego, warto jest wyraźnie zastrzec w umowie, że w razie prawidłowego i terminowego wykonania umowy przez korzystającego przedmiotowe kaucje będą podlegały zwrotowi.
Finansujący ma prawo do odliczenia podatku naliczonego poniesionego na nabycie środka trwałego stanowiącego przedmiot leasingu. Prawo to finansujący zachowuje również w sytuacji, gdy wydatki poniesione na nabycie przedmiotu leasingu nie mogą być zaliczone do jego kosztów uzyskania przychodu z powodu tego, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający. W związku bowiem z art. 88 ust. 3 pkt 5 ustawy o VAT, podatnik nabywający towary celem oddania ich w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu, jeżeli zgodnie z przepisami o podatku dochodowym odpisów amortyzacyjnych dokonywałby korzystający, jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego poniesionego z tytułu nabycia takich towarów. Finansujący może również, w związku z art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT, dokonać odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem gruntu, oddanego następnie w leasing stanowiący dostawę towarów.
Korzystający, z wyjątkiem, gdy bierze w leasing samochody „osobowe”, uprawniony jest zasadniczo do odliczenia podatku naliczonego w całości. Odliczenie to ma miejsce w rozliczeniu za miesiąc otrzymania faktury VAT dokumentującej transakcję leasingową albo za miesiąc następny.
ZAPAMIĘTAJ
W przypadku otrzymania faktury przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, tj. przed wydaniem korzystającemu przedmiotu leasingu, nie mamy prawa do odliczenia podatku naliczonego. Prawo do takiego odliczenia powstanie u nas dopiero z chwilą nabycia przez nas prawa do rozporządzania przedmiotem leasingu. Zasada ta znajduje również zastosowanie do finansującego, nabywającego przedmiot leasingu.
Odliczenie podatku naliczonego będzie nam również przysługiwać, jeśli będziemy użytkować grunt na podstawie umowy leasingu. Skoro bowiem leasing gruntu jest dostawą towarów, to, z punktu widzenia korzystającego, dokonujemy nabycia (towaru) w rozumieniu art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT. W konsekwencji zastosowanie ma art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT, na mocy którego odliczamy VAT naliczony.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK