| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

ZAPAMIĘTAJ
Leasing stanowiący dostawę towarów podlega stawce VAT właściwej dla towaru będącego przedmiotem leasingu. Zasadniczo będzie to stawka podstawowa – 22%.
PRZYKŁAD
W maju finansujący zakupił maszynę za cenę 10 000 zł + 2200 zł (VAT). Stosowną fakturę z tytułu tego nabycia otrzymał w czerwcu. W tym też miesiącu oddał powyższą maszynę w leasing finansowy (stanowiący dostawę towarów w rozumieniu ustawy o VAT) na 5 lat i wystawił stosowną fakturę. Suma opłat leasingowych określona została w umowie leasingu na poziomie 13 000 zł (netto), z czego 10 000 zł przypadało na spłatę wartości początkowej, a reszta na część odsetkową. Wysokość miesięcznych rat leasingowych określona została w kwocie 216,67 zł (netto). Stawka podatkowa mająca zastosowanie do leasingu wynosi 22%. Korzystający otrzymał fakturę w lipcu.
W związku z powyższym skutki podatkowe powyższych transakcji (zakupu maszyny i jej wyleasingowania) przedstawiają się następująco:
• z punktu widzenia finansującego:
– naliczony VAT poniesiony w związku z nabyciem przedmiotu leasingu (2200 zł) podlega odliczeniu od podatku należnego w rozliczeniu za czerwiec (miesiąc otrzymania faktury) lub za miesiąc następny,
– w maju, tj. miesiącu będącym zarazem miesiącem wydania towaru i wystawienia faktury, deklaruje on podatek należny z tytułu dostawy towaru (oddania środka trwałego w leasing finansowy) w wysokości 2860 zł – podatek ten, wykazany na fakturze, obliczony jest od całej wartości transakcji leasingowej (22% x 13 000 zł), a w związku z tym
– płatności kolejnych rat leasingowych nie będą kreować już obowiązku podatkowego ani obowiązku wystawiania faktur VAT;
• z punktu widzenia korzystającego:
– VAT wykazany na fakturze otrzymanej od finansującego podlega odliczeniu od podatku należnego w rozliczeniu za lipiec, tj. miesiąc otrzymania faktury przez korzystającego, albo za miesiąc następny,
– decydując się na leasing będący dostawą towarów, korzystający powinien uwzględnić, będące pośrednim następstwem takiego leasingu, zobowiązanie do dokonania korekt podatku naliczonego w trybie art. 91 ustawy o VAT.
W sytuacji gdy przedmiotem leasingu są towary używane w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy o VAT, a finansującemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku przy nabyciu tych towarów, leasing ten, z zastrzeżeniem art. 43 ust. 6 ustawy o VAT, korzystać będzie ze zwolnienia z opodatkowania na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Pamiętajmy, że zwolnieniu temu podlegać może jedynie leasing kwalifikowany jako dostawa towarów – w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT mowa jest bowiem o „dostawie” towarów używanych. Konsekwentnie zwolnienie to nie dotyczy leasingu traktowanego jako świadczenie usług.

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK