| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

• suma opłat ustalonych w umowie, pomniejszonych o należny VAT, nie będzie niższa od wartości początkowej przedmiotu leasingu, a zatem w przypadku gdy wartość ta wynosi 10 000 zł, suma (netto) powyższych opłat powinna wynosić co najmniej tyle samo.
CO NA TO PRAKTYKA?
Podatkowa kwalifikacja leasingu
Jeżeli umowa leasingu spełnia wymienione warunki, lecz finansujący w dniu zawarcia takiej umowy korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym, określonych w art. 23b ust. 2 u.p.d.o.f. i art. 17b ust. 2 u.p.d.o.p., do umowy takiej znajdą zastosowanie zasady opodatkowania właściwe dla umowy leasingu finansowego.
W praktyce wśród zwolnień mogących mieć istotny wpływ na zmianę podatkowej kwalifikacji umowy leasingu (z operacyjnego na finansowy) szczególne znaczenie odgrywają zwolnienia na podstawie przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych. Należy w tym miejscu odnotować, że wpływu na zmianę kwalifikacji umów leasingu nie będą już miały, jako niewymienione w art. 23b ust. 2 u.p.d.o.f. i art. 17b ust. 2 u.p.d.o.p., zwolnienia określone w art. 17 ust. 1 u.p.d.o.p.
Pamiętajmy jednak, że zwolnienia, o których mowa w art. 17 ust. 1 u.p.d.o.p., dotyczące podatników przeznaczających swoje dochody na cele statutowe bądź inne określone w tym przepisie, nie dotyczą dochodów uzyskanych z leasingu (art. 17 ust. 1 pkt 1a u.p.d.o.p.). Dochody osiągnięte przez podatników z tytułu umów leasingu będą podlegać opodatkowaniu, chociaż, co do zasady, dochody tychże podatników zwolnione są z opodatkowania. Innymi słowy, art. 17 ust. 1 pkt 1a u.p.d.o.p. wyłącza dochody z leasingu z katalogu dochodów zwolnionych z opodatkowania.
Nawiązując do pojęć użytych w definicji umowy leasingu operacyjnego, normatywny okres amortyzacji to okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych według metody liniowej, przy zastosowaniu stawek z wykazu stawek amortyzacyjnych, pozwalający na całkowite umorzenie środka trwałego, a w przypadku wartości niematerialnych i prawnych – okres wynikający z art. 22m u.p.d.o.f. i art. 16m u.p.d.o.p. Normatywny okres amortyzacji, a dokładniej 40% tego okresu, wyznacza minimalną długość okresu powyższego leasingu. Odnosząc się natomiast do sumy opłat, obejmuje ona również cenę, po jakiej korzystający ma prawo nabyć przedmiot leasingu po zakończeniu okresu leasingu, jeśli cena ta została określona w umowie. Uregulowanie takie jest bardzo korzystne dla stron umowy. W sytuacji bowiem, gdyby uzgodniona przez strony umowy kwota (suma) czynszu leasingowego miałaby nie przekraczać równowartości wartości początkowej przedmiotu leasingu, jedynym sposobem na to, by umowa ta kwalifikowana była jako umowa leasingu, ze wszystkimi właściwymi dla niej skutkami podatkowymi, jest uzgodnienie (określenie) w umowie ceny nabycia (wykupu) przedmiotu leasingu, nawet jeżeli korzystający, już w dacie zawierania umowy, wie (albo przynajmniej zakłada), że nie będzie on zainteresowany zrealizowaniem opcji wykupu. Cena wykupu powinna być uzgodniona na takim poziomie, by suma opłat leasingowych (uwzględniająca tę cenę) przewyższała wartość początkową przedmiotu leasingu. Zasadniczo na sumę opłat leasingowych składają się:

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK