| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

Leasing jako świadczenie usług
Obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług leasingu powstaje na zasadach szczególnych – z chwilą otrzymania przez finansującego całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. Praktycznie rzecz biorąc, o powstaniu obowiązku podatkowego decydować będą terminy płatności określone w harmonogramie płatności rat leasingowych, określonym w umowie. Finansujący, tak jak w stanie prawnym przed 1 maja 2004 r., będzie obowiązany do deklarowania podatku należnego w odniesieniu do poszczególnych rat leasingowych, w rozliczeniu za okresy (miesiące), w których raty te zostały w całości lub w części otrzymane, nie później jednak niż z miesiącem, w którym upływa termin płatności tych rat.
Finansujący wystawia faktury VAT na poszczególne raty leasingowe. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 971), faktury te wystawia się nie później niż w dacie powstania obowiązku podatkowego, lecz nie wcześniej niż 30 dni przed jego powstaniem. W praktyce wystawiane są one zazwyczaj na 15–30 dni przed upływem terminu płatności. Jeżeli termin płatności rat leasingowych określa harmonogram płatności, wystawienie faktur przez finansującego nie będzie wpływało na powstanie obowiązku podatkowego. Pamiętajmy jednak, że umowa leasingu może stanowić, że termin płatności poszczególnych rat leasingowych określany będzie każdorazowo w fakturach VAT. W takim przypadku, aby spełnić wspomniane wymogi terminu wystawiania faktur, określając na tych fakturach termin płatności, najlepiej jest odnieść go do daty wystawienia tych faktur, np. „płatność w terminie 30 dni od daty wystawienia faktury”.
Usługi leasingu opodatkowane są według stawki podstawowej 22%.
Odnosząc się do kwestii odliczania podatku naliczonego, strony leasingu mają prawo do odliczenia podatku naliczonego w następujący sposób: finansujący odlicza podatek poniesiony w związku z nabyciem przedmiotu leasingu, a korzystający, aczkolwiek z pewnymi ograniczeniami (patrz: leasing samochodów osobowych), odlicza podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących poszczególne raty leasingowe. Zarówno finansujący, jak i korzystający obniżają podatek należny o przedmiotowy podatek naliczony w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymali oni faktury VAT (albo w rozliczeniu za miesiąc następny), przy czym odliczenie dokonywane przez finansującego uzależnione jest od uprzedniego „nabycia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel”.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK