| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

5 kroków które pomogą nam w wyborze leasingu
1 Zastanówmy się, czy stać nas na zapłacenie VAT na początku umowy leasingu, naliczonego od całej wartości transakcji leasingowej (od sumy opłat leasingowych) – dostawa towarów, czy też wolimy płacić VAT sukcesywnie, w trakcie trwania okresu leasingu – świadczenie usług.
2 Zdecydujmy, czy chcemy amortyzować przedmiot leasingu; jeśli nie, to leasing potraktowany będzie jako świadczenie usług.
3 Zdecydujmy, czy będziemy chcieli nabyć przedmiot leasingu po zakończeniu okresu leasingu; jeżeli definitywnie wykluczamy taką ewentualność, nie wprowadzając tym samym do umowy zapisu o przeniesieniu własności przedmiotu leasingu po zakończeniu leasingu, wykluczamy tym samym zaklasyfikowanie takiej umowy jako dostawy towarów.
4 Jeśli przedmiotem leasingu miałyby być towary używane w rozumieniu art. 43 ust. 2 w związku z ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zdecydujmy, czy chcemy ponosić VAT z tytułu leasingu; jeżeli nie, to zawieramy umowę leasingu klasyfikowaną jako dostawa towarów – leasing korzystałby bowiem w takim przypadku ze zwolnienia z opodatkowania.
5 Zastanówmy się, czy chcemy, aby różnica podatku przypadająca na podatek poniesiony z tytułu leasingu podlegała zwrotowi w terminie 60 (dostawa towarów) czy 180 (świadczenie usług) dni.
Leasing a zwrot różnicy podatku
W przeciwieństwie do stanu prawnego obowiązującego do 30 kwietnia 2004 r., obecnie podatnicy mają prawo wyboru sposobu zadysponowania nadwyżką podatku naliczonego nad należnym zanotowaną w danym okresie rozliczeniowym. Nadwyżkę tę mogą oni bądź przenieść do następnych okresów rozliczeniowych, bądź odzyskać w formie bezpośredniego zwrotu na rachunek bankowy. Zasadniczo zwrot różnicy podatku dokonywany jest w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji VAT. Pamiętajmy jednak, że termin ten ma zastosowanie wyłącznie do tej części różnicy podatku, która nie przekracza sumy wartości podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji i kwoty stanowiącej 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż stawka podstawowa. Zwrot pozostałej części różnicy podatku dokonywany jest w terminie 180 dni od złożenia deklaracji. Przenosząc powyższe zasady (terminy) zwrotu różnicy podatku na grunt transakcji leasingowych, przyjmując jednak dla uproszczenia założenie, że korzystający nie prowadzi sprzedaży opodatkowanej stawkami niższymi niż 22%, różnica podatku odpowiadająca kwocie podatku naliczonego poniesionego z tytułu leasingu podlegać będzie u korzystającego zwrotowi w terminie 60 dni, jeżeli to korzystający jest podmiotem amortyzującym przedmiot leasingu. W przeciwnym razie taka różnica podatku zwracana jest w terminie przedłużonym – 180 dni. Z perspektywy przepisów o VAT leasing ten stanowić będzie zazwyczaj dostawę towarów. Może on jednak być również klasyfikowany jako świadczenie usług – jeśli brak jest w umowie zapisu o przeniesieniu prawa własności przedmiotu leasingu.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Macuga

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK