| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

Zakończenie umowy leasingu
Jeżeli korzystający dokonuje wykupu przedmiotu leasingu, transakcję tę należy potraktować jako dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu. Podatek ten będzie podlegał w całości odliczeniu przez korzystającego (wyjątek: nabycie samochodów osobowych), chyba że jest on podmiotowo zwolniony z VAT albo wykonuje wyłącznie czynności zwolnione z opodatkowania lub gdy nabyty przez niego przedmiot leasingu związany będzie wyłącznie z czynnościami zwolnionymi z opodatkowania lub niepodlegającymi opodatkowaniu.
Jeżeli przedmiotem leasingu są budynki, budowle lub ich części, ich poleasingowa sprzedaż przez finansującego może podlegać zwolnieniu z opodatkowania, o ile finansującemu nie przysługiwało, w stosunku do tych obiektów, prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. W przeciwieństwie do innych towarów, bez znaczenia dla skorzystania ze zwolnienia jest tutaj okres używania tych obiektów przez finansującego. Jako że, w przypadku budynków lub budowli trwale związanych z gruntem, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu – zwolnieniu z opodatkowania podlegałaby w takim przypadku również i wartość gruntu. Trzeba pamiętać, że jeśli realizowana przez finansującego sprzedaż budynku lub budowli, jako towarów używanych, zwolniona jest z opodatkowania VAT, będzie ona podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych („PCC”) w wysokości 2%. W świetle bowiem art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. nr 86, poz. 959 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2004 r. nr 123, poz. 1291), nie podlegają PCC czynności prawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana VAT lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z VAT, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo wieczystego użytkowania gruntu. Podstawą opodatkowania PCC będzie łączna wartość rynkowa budynku i gruntu. Zapłata PCC ciążyć będzie na stronach umowy sprzedaży, jednak to nabywca, czyli korzystający, będzie zwykle ponosił ten koszt.
W odniesieniu do innych towarów (z wyjątkiem gruntu) niż budynki i budowle, zwolnienie z opodatkowania VAT uzależnione jest od ich używania przez dokonującego zbycia (finansującego) przez okres wynoszący co najmniej pół roku. Przez pojęcie „używanie” tych towarów przez finansującego należy rozumieć ich faktyczne używanie. Za używanie nie będzie zatem rozumiane oddanie tych towarów w leasing – w czasie leasingu finansujący jest jedynie posiadaczem towarów uprawnionym do pobierania pożytków z ich wyleasingowania. Tym samym, aby sprzedaż tych towarów przez finansującego mogła korzystać ze zwolnienia z opodatkowania, towary te musiałyby być przez niego faktycznie używane, np. przed lub po oddaniu ich w leasing, przez co najmniej (łącznie) pół roku.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK