| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

Urząd skarbowy wyjaśnia
Organa podatkowe potwierdzają przedstawioną powyżej wykładnię pojęcia używanie. W jednym z wyjaśnień urzędów skarbowych czytamy: Ponieważ zarówno w piśmiennictwie, jak i orzecznictwie sądowym ostatecznie wyjaśniono pojęcie „użytkownika” jako tego, który faktycznie korzysta z towaru, eksploatuje go, należy stwierdzić, iż pojęcie „usługobiorca użytkujący” należy odnosić jedynie do osób, które bezpośrednio eksploatują towar i korzystają z niego (strona internetowa Warszawskiej Izby Skarbowej www.izba-skarbowa.waw.pl).
Jeśli po nabyciu przedmiotu leasingu od finansującego korzystający odsprzeda powyższy przedmiot, a nie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku przy nabyciu tego przedmiotu od finansującego, odsprzedaż taka, jako sprzedaż towarów używanych, korzystać będzie ze zwolnienia z opodatkowania określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Odsprzedawany przez korzystającego przedmiot leasingu spełniać będzie bowiem, co do zasady, warunek „używania przez dokonującego dostawy”. Przepisy ustawy o VAT nie wskazują, na jakiej podstawie towar (przedmiot leasingu) miałby być używany przez dostawcę (korzystającego). Uznać zatem należy, że nie chodzi tu o używanie towaru jako właściciel, lecz o faktyczne używanie, w tym również na podstawie umowy leasingu.
Przepisy przejściowe
Umowy leasingu zawarte przed 1 maja 2004 r., spełniające w świetle obowiązujących przepisów przesłanki dostawy towarów, na mocy których wydanie towaru nastąpiło przed 1 maja 2004 r., a czynności wykonywane na ich podstawie były traktowane na mocy ustawy o VAT obowiązującej do 30 kwietnia 2004 r. jako usługa, czynności te traktuje się jako usługę do czasu ich zakończenia. Zatem finansujący będzie kontynuował wystawianie faktur VAT dokumentujących poszczególne raty leasingowe do czasu zakończenia takiej umowy leasingu.
Leasing samochodów osobowych
Podatkowe uregulowania leasingu samochodów osobowych różnią się, w pewnych obszarach, od uregulowań leasingu innych dóbr. Specyfika opodatkowania leasingu samochodów osobowych widoczna jest zarówno w przepisach o podatku dochodowym, jak i VAT, a w przypadku leasingu międzynarodowego – także w przepisach o podatku akcyzowym. Pamiętać jednak należy, że z uwagi na odmienne zdefiniowanie samochodu osobowego w ustawach o podatku dochodowym i ustawy o VAT, zastosowanie szczególnych zasad opodatkowania leasingu takiego samochodu w świetle przepisów o podatku dochodowym nie musi jednocześnie oznaczać, że leasing takiego samochodu będzie również podlegał szczególnemu reżimowi opodatkowania VAT i odwrotnie.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK