| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

PRZYKŁAD
Zakładając, że wartość samochodu dla celów ubezpieczenia wynosi 120 000 zł, składka ubezpieczeniowa – 8000 zł, a kurs euro z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia – 4,6 zł, do kosztów uzyskania przychodu odnieść można kwotę 6133 zł. Pozostała część składki ubezpieczeniowej takiego kosztu nie stanowi.
92 000 : 120 000 x 100% x 8000 = 6133,
gdzie: 92 000 = 20 000 euro x 4,6
Jako że część kwoty VAT ponoszonej przez korzystającego z tytułu leasingu samochodu osobowego nie stanowi u korzystającego podatku naliczonego, warto zastanowić się, czy w takim razie część ta może stanowić koszt uzyskania przychodu. Udzielenie odpowiedzi na to pytanie, niestety, nie jest proste. Stosowne uregulowania ustaw podatkowych w tej kwestii – art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) i b) u.p.d.o.f. i art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) i b) u.p.d.o.p. – nie są do końca jasne i mogą wywoływać w konsekwencji wątpliwości interpretacyjne. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) tiret 2 u.p.d.o.f. i art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) tiret 2 u.p.d.o.p., kosztem uzyskania przychodu jest podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z ustawą o VAT podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty podatku – jeżeli naliczony podatek nie powiększa wartości środka trwałego. Z kolei zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, odnoszącym się m.in. do leasingu stanowiącego dostawę towarów, kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 5000 zł. Oznacza to, że pozostała część podatku określonego w fakturze nie stanowi w świetle powyższego przepisu podatku naliczonego, a w związku z tym (skoro kosztem może być „podatek naliczony”) nie stanowi również kosztu uzyskania przychodu. Wniosek taki, chociaż wynika on z literalnego brzmienia wymienionych przepisów, jest jednak zbyt daleko idący i niezgodny z intencją ustawodawcy, zwłaszcza w świetle tego, że ograniczenie co do zaliczenia przez korzystającego (części) podatku do kosztów uzyskania przychodu nie miałoby już zastosowania w przypadku leasingu stanowiącego świadczenie usług albo leasingu stanowiącego wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT). Należy zatem przyjąć zasadę, że zdefiniowany w art. 86 ust. 2 ustawy o VAT podatek naliczony, jeśli nie podlega odliczeniu od podatku należnego, stanowi, co do zasady, koszt uzyskania przychodu.
Leasing samochodów „osobowych” a VAT
Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru, odliczeniu od podatku należnego podlega jedynie 50% kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia, nie więcej jednak niż 5000 zł. Jako że w przepisie tym mowa jest o nabyciu, zasada ta będzie miała również zastosowanie do leasingu stanowiącego dostawę towarów – jako korzystający, używający samochodu na podstawie takiego leasingu, odliczymy zatem maksymalnie 50% kwoty podatku określonej w fakturze, wystawionej przez finansującego (leasing krajowy), a w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (leasing międzynarodowy) 50% kwoty podatku należnego z tytułu takiego nabycia, nie więcej jednak niż 5000 zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK