| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

W świetle art. 86 ust. 7 ustawy o VAT, powyższa zasada ograniczonego odliczenia podatku naliczonego dotyczyć będzie również usługobiorców użytkujących samochody na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze.
Użytkując samochód w leasingu klasyfikowanym jako świadczenie usług odliczymy od podatku należnego kwotę odpowiadającą 50% kwoty podatku naliczonego od poszczególnych rat czynszu leasingowego lub innych płatności wynikających z zawartej umowy leasingu, udokumentowanych fakturą. Suma kwot podatku podlegającego odliczeniu w całym okresie użytkowania samochodu dotycząca jednego samochodu nie może jednak przekroczyć kwoty 5000 zł.
Zasada ograniczonego odliczenia podatku nie będzie miała zastosowania do leasingu międzynarodowego samochodów osobowych, jeżeli leasing ten klasyfikowany będzie jako świadczenie usług. W takim bowiem przypadku, zgodnie z art. 27 ust. 1 w związku z art. 27 ust. 4 pkt 6 ustawy o VAT, miejscem opodatkowania nie byłaby Polska, lecz kraj świadczącego usługę. Tym samym nie byłoby czegokolwiek ograniczać – polski korzystający nie byłby bowiem zobowiązany do naliczania podatku należnego.
Ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego przy nabyciu samochodów „osobowych” nie mają zastosowania do podatników, których przedmiotem działalności jest odsprzedaż samochodów lub oddanie ich w odpłatne używanie na podstawie umowy leasingu.
W konsekwencji finansującemu (nabywcy) przysługiwać będzie pełne odliczenie podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu, oddanego następnie w odpłatne używanie, niezależnie czy oddanie to nastąpi w wykonywaniu umowy leasingu stanowiącej dostawę towarów, czy też umowy leasingu klasyfikowanej jako świadczenie usług. Omawiane ograniczenie nie dotyczy również nabywanych lub leasingowanych pojazdów specjalnych – jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania takiego świadectwa, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, wynika, że jest to pojazd specjalny, oraz pojazdów samochodowych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą – jeżeli przeznaczenie takie wynika z ww. dokumentów.
PLUSY I MINUSY
+ Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów, w odniesieniu do ciągników siodłowych nie stosuje się ograniczenia wynikającego z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT – zastosowanie znajdują tu zatem ogólne zasady dotyczące odliczeń podatku naliczonego. Korzystający, użytkujący ciągnik siodłowy na podstawie leasingu, odlicza zatem całość podatku naliczonego ponoszonego z tytułu leasingu.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK