| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

W przypadku umów leasingu zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy o VAT ograniczenie w odliczeniu podatku naliczonego nie ma zastosowania, jeżeli umowy takie zostały zarejestrowane we właściwym urzędzie skarbowym do 14 maja 2004 r. Uregulowanie to dotyczy umów leasingu, w stosunku do których przysługiwało korzystającemu, zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym w brzmieniu obowiązującym 1 maja 2004 r., prawo do odliczenia całości podatku naliczonego – chodzi tu zatem o umowy leasingu, których przedmiotem są samochody z kratką (z homologacją ciężarową).
ZAPAMIĘTAJ
Używając samochody osobowe w ramach leasingu, pamiętać musimy o niemożności odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do samochodów „osobowych”.
Jeśli po zakończeniu umowy leasingu, niezależnie od typu leasingu, finansujący przenosi własność samochodu osobowego na korzystającego (lub osobę trzecią), przeniesienie takie stanowi podlegającą opodatkowaniu dostawę towarów. Trzeba jednak pamiętać, że dostawa taka, zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, może podlegać zwolnieniu z opodatkowania. W świetle tego przepisu zwolnieniu z opodatkowania podlega dostawa samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych dokonywana przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, jeżeli samochody te są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT. Ponieważ finansującemu przysługuje, co do zasady, prawo do odliczenia podatku od nabycia samochodu osobowego, to jeśli faktycznie używał on tego samochodu (przed albo po jego wyleasingowaniu) co najmniej (w sumie) pół roku, sprzedaż tego samochodu korzystającemu lub osobie trzeciej zwolniona będzie z opodatkowania.
Jeżeli jako korzystający odsprzedamy nabyty uprzednio od finansującego samochód, odsprzedaż taka, niezależnie czy nabycie tego samochodu od finansującego było zwolnione z VAT, czy opodatkowane według właściwej stawki, będzie dla nas zawsze zwolniona z opodatkowania, chyba że okres faktycznego używania przez nas tego samochodu, łącznie z okresem leasingu, nie przekroczył pół roku. Podstawą prawną tego zwolnienia będzie albo § 8 ust. 1 pkt 5 wymienionego rozporządzenia, albo art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK