| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

PLUSY I MINUSY
Jeżeli:
po zakończeniu umowy leasingu nabyliśmy samochód osobowy od finansującego i odliczyliśmy (częściowo) podatek naliczony z tego tytułu, a samochód zaliczyliśmy do środków trwałych podlegających amortyzacji, a następnie (po jakimś czasie):
zbywamy powyższy samochód i
zbycie takie podlega zwolnieniu z opodatkowania,
to, niestety, musimy się liczyć z koniecznością dokonania korekty podatku naliczonego.
Do obliczenia korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie samochodu jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi z opodatkowania. Innymi słowy, w zależności od tego, po jakim czasie od nabycia samochodu od finansującego dokonamy jego odsprzedaży, korygujemy in minus odpowiednią część podatku naliczonego.
Leasing międzynarodowy
Leasing międzynarodowy, inaczej – leasing w obrocie z zagranicą albo leasing transgraniczny, to leasing, w którym jedna ze stron jest podmiotem zagranicznym, a druga krajowym. Z uwagi na to, że w obrocie gospodarczym w Polsce zasadniczo zauważyć można jednokierunkowość: finansującym jest zwykle podmiot zagraniczny, a korzystającym podmiot polski, przedstawione implikacje podatkowe leasingu międzynarodowego odnoszą się przede wszystkim do polskiego korzystającego.
Dotychczas zainteresowanie polskich podmiotów (korzystających) leasingiem z zagranicy było marginalne w relacji do leasingu krajowego. Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej oraz korzystniejsze, w niektórych przypadkach (leasing samochodów osobowych), implikacje podatkowe leasingu międzynarodowego, zwłaszcza w sferze VAT, spowodują zapewne wzrost popularności leasingu międzynarodowego wśród polskich korzystających.
Analogicznie jak przy leasingu krajowym, konsekwencje podatkowe leasingu międzynarodowego dla stron umowy (tutaj: dla polskiego korzystającego) zależne będą zasadniczo od kategorii leasingu: operacyjny czy finansowy – z perspektywy podatku dochodowego, albo dostawa towarów czy świadczenie usług – z perspektywy VAT. Ustalenie typu leasingu oparte będzie oczywiście na przepisach, odpowiednio, ustaw o podatku dochodowym oraz ustawy o VAT. Pamiętajmy, że zawierając umowę leasingu międzynarodowego, zwłaszcza jeśli miałaby to być umowa, w ramach której to korzystający dokonywałby amortyzacji przedmiotu leasingu (leasing finansowy), uwzględnić należy fakt, że polskie regulacje prawne niekoniecznie muszą być spójne z przepisami innych państw w aspekcie klasyfikacji umów leasingu. Nie można zatem wykluczyć sytuacji, że zagraniczny finansujący nie będzie mógł – albo jeśli to zrobi, to nie będzie to dla niego prawnie wiążące – zgodzić się na zapis umowny o dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych przez polskiego korzystającego.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK