| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

PLUSY I MINUSY
Jeżeli:
po zakończeniu umowy leasingu nabyliśmy samochód osobowy od finansującego i odliczyliśmy (częściowo) podatek naliczony z tego tytułu, a samochód zaliczyliśmy do środków trwałych podlegających amortyzacji, a następnie (po jakimś czasie):
zbywamy powyższy samochód i
zbycie takie podlega zwolnieniu z opodatkowania,
to, niestety, musimy się liczyć z koniecznością dokonania korekty podatku naliczonego.
Do obliczenia korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie samochodu jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi z opodatkowania. Innymi słowy, w zależności od tego, po jakim czasie od nabycia samochodu od finansującego dokonamy jego odsprzedaży, korygujemy in minus odpowiednią część podatku naliczonego.
Leasing międzynarodowy
Leasing międzynarodowy, inaczej – leasing w obrocie z zagranicą albo leasing transgraniczny, to leasing, w którym jedna ze stron jest podmiotem zagranicznym, a druga krajowym. Z uwagi na to, że w obrocie gospodarczym w Polsce zasadniczo zauważyć można jednokierunkowość: finansującym jest zwykle podmiot zagraniczny, a korzystającym podmiot polski, przedstawione implikacje podatkowe leasingu międzynarodowego odnoszą się przede wszystkim do polskiego korzystającego.
Dotychczas zainteresowanie polskich podmiotów (korzystających) leasingiem z zagranicy było marginalne w relacji do leasingu krajowego. Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej oraz korzystniejsze, w niektórych przypadkach (leasing samochodów osobowych), implikacje podatkowe leasingu międzynarodowego, zwłaszcza w sferze VAT, spowodują zapewne wzrost popularności leasingu międzynarodowego wśród polskich korzystających.
Analogicznie jak przy leasingu krajowym, konsekwencje podatkowe leasingu międzynarodowego dla stron umowy (tutaj: dla polskiego korzystającego) zależne będą zasadniczo od kategorii leasingu: operacyjny czy finansowy – z perspektywy podatku dochodowego, albo dostawa towarów czy świadczenie usług – z perspektywy VAT. Ustalenie typu leasingu oparte będzie oczywiście na przepisach, odpowiednio, ustaw o podatku dochodowym oraz ustawy o VAT. Pamiętajmy, że zawierając umowę leasingu międzynarodowego, zwłaszcza jeśli miałaby to być umowa, w ramach której to korzystający dokonywałby amortyzacji przedmiotu leasingu (leasing finansowy), uwzględnić należy fakt, że polskie regulacje prawne niekoniecznie muszą być spójne z przepisami innych państw w aspekcie klasyfikacji umów leasingu. Nie można zatem wykluczyć sytuacji, że zagraniczny finansujący nie będzie mógł – albo jeśli to zrobi, to nie będzie to dla niego prawnie wiążące – zgodzić się na zapis umowny o dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych przez polskiego korzystającego.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK