| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

Podatek dochodowy
W leasingu operacyjnym opłaty leasingowe ponoszone przez korzystającego, analogicznie jak w leasingu krajowym, stanowią, co do zasady, koszt uzyskania przychodu. Kosztem takim będą również koszty ubezpieczenia (należy tu jednak pamiętać o ograniczeniach dotyczących kosztów ubezpieczenia samochodów osobowych), napraw, konserwacji, eksploatacji przedmiotu leasingu. Ewentualne różnice kursowe, powstające w związku z regulowaniem tych opłat w walucie obcej, będą zwiększać lub zmniejszać koszty uzyskania przychodu korzystającego.
Jako że zagraniczny finansujący (nieposiadający w Polsce miejsca zamieszkania albo siedziby lub zarządu) uzyskiwać będzie na terytorium Polski przychody z tytułu leasingu, należy pamiętać, że na korzystającym jako płatniku może spoczywać obowiązek pobrania i odprowadzenia podatku zryczałtowanego do urzędu skarbowego. Zgodnie bowiem z art. 29 u.p.d.o.f. i art. 21 u.p.d.o.p., opodatkowaniem według zryczałtowanej stawki 20% podlegają dochody za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, uzyskiwane przez podatników mających ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Przez pojęcia: dochody za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, należy rozumieć użytkowanie takiego urządzenia na podstawie takiej umowy leasingu, która nie ma na celu spłaty przedmiotu leasingu. Z założenia chodzi tu zasadniczo o umowę leasingu operacyjnego.
EKSPERT RADZI
Jak poprawnie klasyfikować umowę leasingu
Z uwagi na to, że o zaklasyfikowaniu umowy leasingu do danej kategorii nie decyduje już tzw. opcja zakupu, lecz to, kto amortyzuje przedmiot leasingu, znaczną trudność sprawia poprawne klasyfikowanie umów leasingu międzynarodowego dla celów ich opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Każda taka umowa powinna być obecnie przedmiotem odrębnej analizy z perspektywy tego, czy opłaty leasingowe ponoszone w jej ramach mają charakter wynagrodzenia za korzystanie z przedmiotu leasingu czy też ekwiwalentu wypłacanego finansującemu z tytułu spłaty wartości przedmiotu leasingu. W tym pierwszym przypadku opłaty takie uważane byłyby za tzw. należności licencyjne podlegające opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym, w drugim zaś klasyfikowane byłyby jako dochód ze zbycia rzeczy (patrz uwagi do leasingu finansowego).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK