| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

ZAPAMIĘTAJ
Niezależnie, czy opłaty ponoszone z tytułu danej umowy leasingu międzynarodowego zostaną uznane za należności licencyjne czy dochody z zysków przedsiębiorstwa, opodatkowując je, uwzględniać należy stosowne zapisy umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu.
Umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, zawarte i ratyfikowane przez Polskę, traktowane są jako akty normatywne o charakterze szczególnym, mając tym samym pierwszeństwo przed przepisami wewnętrznymi. W przypadku zatem, gdyby opodatkowanie dochodów z leasingu uregulowane było w tych umowach inaczej niż w przepisach o podatku dochodowym, zastosowanie znalazłyby wtedy stosowne postanowienia tych umów. Jeżeli pomiędzy Polską a danym krajem brak jest umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zastosowanie znajdują przepisy wewnętrzne (o podatku dochodowym).
PLUSY I MINUSY
+ Stawki podatku zryczałtowanego określone w umowach są niższe niż stawka (20%) wynikająca z przepisów o podatku dochodowym. Co więcej, w niektórych umowach definicja należności licencyjnych nie obejmuje dochodów za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego – w takim przypadku dochody te zaliczane są, zgodnie z tymi umowami, do dochodów z zysków przedsiębiorstwa lub tzw. innych dochodów, które opodatkowane są zazwyczaj wyłącznie w państwie siedziby/miejsca zamieszkania finansującego.
W świetle art. 29 ust. 2 u.p.d.o.f. i art. 26 ust. 1 u.p.d.o.p. zastosowanie (niższej) stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby/zamieszkania podatnika (finansującego) dla celów podatkowych, uzyskanym od niego zaświadczeniem (certyfikat rezydencji), wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej. Choć zapis taki nie wskazuje na to jednoznacznie, to jednak jego brzmienie wydaje się pozwalać na zastosowanie przez korzystającego stawek wynikających z umowy albo na niepobranie podatku zgodnie z taką umową nawet wówczas, gdy w dacie dokonywania płatności danych opłat leasingowych korzystający nie uzyskał jeszcze od finansującego certyfikatu rezydencji. Ważne jest, by korzystający był w stanie wykazać, na podstawie uzyskanego (nawet już po dokonaniu płatności) certyfikatu rezydencji, że finansujący, na rzecz którego dokonywane były płatności leasingowe, był rezydentem danego państwa w dacie dokonywania tych płatności.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK