| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

Odpowiadając na te pytania, należy zauważyć, że określona w umowie w walucie obcej wartość przedmiotu leasingu jest przeliczana na złote dla celów określenia podstawy amortyzacji tego przedmiotu przez korzystającego. A zatem, jeśli w dacie płatności poszczególnych opłat leasingowych, w tym spłaty części kapitałowej, jest inny kurs walutowy niż kurs zastosowany dla określenia podstawy amortyzacji, powstają różnice kursowe. Różnice te stanowią dla korzystającego koszt uzyskania przychodu.
Z punktu widzenia przepisów umów międzynarodowych w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, opłaty leasingowe ponoszone z tytułu umowy leasingu finansowego, o ile umowa taka przewidywać będzie przejście (bądź możliwość przejścia – opcja zakupu) własności przedmiotu leasingu na korzystającego po zakończeniu leasingu, traktowane będą z reguły jako dochód ze zbycia przedmiotu leasingu klasyfikowany jako dochód z zysków przedsiębiorstwa lub tzw. dochód z innych źródeł.
Pamiętać należy, że w sytuacji gdy zagraniczny finansujący, uzyskujący dochody z leasingu na terytorium Polski, będzie posiadał zakład (permanent establishment) w Polsce, dochody z leasingu przypisywane temu zakładowi będą podlegać opodatkowaniu w Polsce jako państwie źródła.
VAT
Z perspektywy VAT fundamentalne znaczenie dla prawidłowego określenia implikacji podatkowych dla polskiego korzystającego ma:
• ustalenie, czy w leasingu międzynarodowym, tak samo jak w krajowym, wyodrębnia się pojęcia leasingu jako dostawy towarów i leasingu jako świadczenia usług – odpowiedź na to pytanie jest twierdząca,
• określenie, w zależności czy mamy do czynienia z leasingiem jako dostawą towarów, czy jako świadczeniem usług, odpowiednio miejsca dostawy (towarów) lub miejsca świadczenia (usług),
• kraj siedziby lub miejsce zamieszkania zagranicznego finansującego (leasingodawcy) – kraj unijny czy spoza Unii; w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej i spodziewanej eskalacji transakcji wewnątrzunijnych opisane poniżej implikacje podatkowe leasingu koncentrują się na przypadku, gdy finansujący pochodzi z kraju unijnego.
Dokonując zatem analizy leasingu międzynarodowego, należy wpierw dokonać jego zaklasyfikowania do jednej z wymienionych kategorii – dostawa towarów albo świadczenie usług. Tak samo jak przy leasingu krajowym należy oprzeć się tu na zasadzie, że co nie jest dostawą towarów, stanowi świadczenie usług. W konsekwencji umowa leasingu spełniająca przesłanki określone w art. 7 ustawy o VAT traktowana jest jako dostawa towarów. W przeciwnym razie stanowi ona świadczenie usług.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK