| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

Odpowiadając na te pytania, należy zauważyć, że określona w umowie w walucie obcej wartość przedmiotu leasingu jest przeliczana na złote dla celów określenia podstawy amortyzacji tego przedmiotu przez korzystającego. A zatem, jeśli w dacie płatności poszczególnych opłat leasingowych, w tym spłaty części kapitałowej, jest inny kurs walutowy niż kurs zastosowany dla określenia podstawy amortyzacji, powstają różnice kursowe. Różnice te stanowią dla korzystającego koszt uzyskania przychodu.
Z punktu widzenia przepisów umów międzynarodowych w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, opłaty leasingowe ponoszone z tytułu umowy leasingu finansowego, o ile umowa taka przewidywać będzie przejście (bądź możliwość przejścia – opcja zakupu) własności przedmiotu leasingu na korzystającego po zakończeniu leasingu, traktowane będą z reguły jako dochód ze zbycia przedmiotu leasingu klasyfikowany jako dochód z zysków przedsiębiorstwa lub tzw. dochód z innych źródeł.
Pamiętać należy, że w sytuacji gdy zagraniczny finansujący, uzyskujący dochody z leasingu na terytorium Polski, będzie posiadał zakład (permanent establishment) w Polsce, dochody z leasingu przypisywane temu zakładowi będą podlegać opodatkowaniu w Polsce jako państwie źródła.
VAT
Z perspektywy VAT fundamentalne znaczenie dla prawidłowego określenia implikacji podatkowych dla polskiego korzystającego ma:
• ustalenie, czy w leasingu międzynarodowym, tak samo jak w krajowym, wyodrębnia się pojęcia leasingu jako dostawy towarów i leasingu jako świadczenia usług – odpowiedź na to pytanie jest twierdząca,
• określenie, w zależności czy mamy do czynienia z leasingiem jako dostawą towarów, czy jako świadczeniem usług, odpowiednio miejsca dostawy (towarów) lub miejsca świadczenia (usług),
• kraj siedziby lub miejsce zamieszkania zagranicznego finansującego (leasingodawcy) – kraj unijny czy spoza Unii; w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej i spodziewanej eskalacji transakcji wewnątrzunijnych opisane poniżej implikacje podatkowe leasingu koncentrują się na przypadku, gdy finansujący pochodzi z kraju unijnego.
Dokonując zatem analizy leasingu międzynarodowego, należy wpierw dokonać jego zaklasyfikowania do jednej z wymienionych kategorii – dostawa towarów albo świadczenie usług. Tak samo jak przy leasingu krajowym należy oprzeć się tu na zasadzie, że co nie jest dostawą towarów, stanowi świadczenie usług. W konsekwencji umowa leasingu spełniająca przesłanki określone w art. 7 ustawy o VAT traktowana jest jako dostawa towarów. W przeciwnym razie stanowi ona świadczenie usług.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK