| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

Podstawą naliczenia podatku należnego w wewnątrzwspólnotowym nabyciu następującym w ramach leasingu będzie zasadniczo kwota, jaką polski korzystający obowiązany jest zapłacić, powiększona o podatki, cła, opłaty i inne należności płacone w związku z nabyciem towarów oraz wszelkie wydatki dodatkowe pobierane przez dostawcę (finansującego), takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia. Za podstawę opodatkowania u korzystającego będzie należało przyjąć, chociaż nie wynika to wprost z przepisów, pełną wartość należnego świadczenia, tj. sumę opłat leasingowych określoną na fakturze (jeżeli na fakturze wystawionej przez finansującego wykazana jest suma opłat leasingowych), lub wynikającą z umowy, powiększoną ewentualnie o ww. elementy. Jeżeli stroną zobowiązaną do ubezpieczenia przedmiotu leasingu będzie korzystający, wówczas oczywiście koszty ubezpieczenia nie będą zwiększać podstawy opodatkowania.
ZAPAMIĘTAJ
Jeśli faktura otrzymana od zagranicznego finansującego wystawiona będzie w walucie obcej, co w praktyce jest regułą, w celu przeliczenia kwoty faktury na złote korzystający stosuje kurs średni NBP na dzień wystawienia faktury, o ile faktura ta wystawiona będzie w terminie.
Jeżeli faktura nie została wystawiona przez finansującego (według obowiązujących w jego kraju terminów wystawiania faktur) w terminie, korzystający stosuje kurs z dnia powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie w ramach leasingu dokumentuje się fakturą wewnętrzną. W zależności od przyjętych przez korzystającego zasad wystawiania faktur wewnętrznych: jedna faktura za dany okres rozliczeniowy, obejmująca wszelkie transakcje podlegające dokumentowaniu taką fakturą, albo odrębna faktura dla każdej czynności bądź każdego rodzaju czynności – wewnątrz- wspólnotowe nabycie dokumentowane jest przez niego odrębną fakturą bądź fakturą zbiorczą.
Zestawiając uregulowania ustawy o VAT odnoszące się do leasingu z odpowiadającymi im uregulowaniami w innych krajach unijnych, może mieć miejsce sytuacja, że umowa leasingu, klasyfikowana przez ustawę o VAT jako dostawa towarów, będzie – zgodnie z uregulowaniami kraju finansującego – traktowana odmiennie, jako świadczenie usług. Jednak w takim wypadku sytuacja polskiego korzystającego zazwyczaj nie ulega pogorszeniu – finansujący nie obciąży bowiem korzystającego zagranicznym podatkiem (z punktu widzenia finansującego miejscem świadczenia będzie bowiem Polska, chyba że przedmiotem leasingu będą środki transportu), a korzystający dokona rozliczenia na zasadach właściwych dla wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK