| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

Określając podstawę opodatkowania, musimy pamiętać, że – tak samo jak przy leasingu następującym w ramach WNT – kwoty wyrażone w walutach obcych przeliczane są na złote według zasad określonych w § 37 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
Jeśli przedmiotem usług leasingu są środki transportu (niezależnie, czy są one nowe czy używane albo czy ich dopuszczalna ładowność jest niższa czy wyższa niż ładowność obliczona według wzoru z art. 86 ustawy o VAT), obowiązuje inna niż opisana zasada określania miejsca świadczenia usług, a tym samym i miejsca ich opodatkowania. Wówczas miejsce świadczenia określane jest według zasady ogólnej, tj. zgodnie z miejscem, gdzie usługodawca (leasingodawca) ma siedzibę (miejsce zamieszkania) lub prowadzi stale działalność gospodarczą w zakresie tej usługi. Jak widać, nie zawsze siedziba (miejsce zamieszkania) decydować będzie o miejscu świadczenia – jeżeli bowiem finansujący posiada w danym kraju stałe miejsce prowadzenia działalności (np. oddział), z którego świadczy usługę leasingu, miejsce świadczenia tej usługi stanowić będzie to właśnie miejsce (a nie siedziby). W każdym razie to zagraniczny finansujący nalicza (zagraniczny) VAT i obciąża nim polskiego korzystającego. Podatek ten – zawarty w ratach leasingowych, ponoszony przez korzystającego – nie podlega odliczeniu w Polsce. Korzystający może jednak, na podstawie obowiązujących w danym państwie przepisów regulujących zasady zwrotu podatku podatnikom nieposiadającym siedziby na terytorium danego państwa, wnioskować o zwrot tego podatku w kraju miejsca świadczenia. W przeciwieństwie do uregulowań zawartych w ustawie o VAT, przepisy o podatku od wartości dodanej obowiązujące w krajach unijnych zasadniczo nie przewidują ograniczeń co do odliczenia podatku naliczonego związanego z leasingiem samochodów osobowych. Tym samym, zwrot dokonywany polskiemu korzystającemu obejmować będzie całą kwotę poniesionego przez niego zagranicznego podatku, podczas gdy w leasingu krajowym korzystający odliczyłby jedynie 50% podatku naliczonego, nie więcej jednak niż 5000 zł.

Jarosław Andrusiukreklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Smolińska-Wiśnioch

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »