| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

Określając podstawę opodatkowania, musimy pamiętać, że – tak samo jak przy leasingu następującym w ramach WNT – kwoty wyrażone w walutach obcych przeliczane są na złote według zasad określonych w § 37 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
Jeśli przedmiotem usług leasingu są środki transportu (niezależnie, czy są one nowe czy używane albo czy ich dopuszczalna ładowność jest niższa czy wyższa niż ładowność obliczona według wzoru z art. 86 ustawy o VAT), obowiązuje inna niż opisana zasada określania miejsca świadczenia usług, a tym samym i miejsca ich opodatkowania. Wówczas miejsce świadczenia określane jest według zasady ogólnej, tj. zgodnie z miejscem, gdzie usługodawca (leasingodawca) ma siedzibę (miejsce zamieszkania) lub prowadzi stale działalność gospodarczą w zakresie tej usługi. Jak widać, nie zawsze siedziba (miejsce zamieszkania) decydować będzie o miejscu świadczenia – jeżeli bowiem finansujący posiada w danym kraju stałe miejsce prowadzenia działalności (np. oddział), z którego świadczy usługę leasingu, miejsce świadczenia tej usługi stanowić będzie to właśnie miejsce (a nie siedziby). W każdym razie to zagraniczny finansujący nalicza (zagraniczny) VAT i obciąża nim polskiego korzystającego. Podatek ten – zawarty w ratach leasingowych, ponoszony przez korzystającego – nie podlega odliczeniu w Polsce. Korzystający może jednak, na podstawie obowiązujących w danym państwie przepisów regulujących zasady zwrotu podatku podatnikom nieposiadającym siedziby na terytorium danego państwa, wnioskować o zwrot tego podatku w kraju miejsca świadczenia. W przeciwieństwie do uregulowań zawartych w ustawie o VAT, przepisy o podatku od wartości dodanej obowiązujące w krajach unijnych zasadniczo nie przewidują ograniczeń co do odliczenia podatku naliczonego związanego z leasingiem samochodów osobowych. Tym samym, zwrot dokonywany polskiemu korzystającemu obejmować będzie całą kwotę poniesionego przez niego zagranicznego podatku, podczas gdy w leasingu krajowym korzystający odliczyłby jedynie 50% podatku naliczonego, nie więcej jednak niż 5000 zł.

Jarosław AndrusiukPolecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK