| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

Konsekwencje podatkowe w okresie trwania leasingu
Zgodnie z art. 23b u.p.d.o.f. i art. 17b u.p.d.o.p., przychodem finansującego są opłaty leasingowe, w szczególności okresowe (miesięczne) raty leasingowe oraz opłaty wstępne. Moment powstania przychodu określony jest zgodnie z art. 14 ust. 1e u.p.d.o.f. i art. 12 ust. 3c u.p.d.o.p. – za przychody z tytułu umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze uważa się przychody należne określone na dzień, w którym należności wynikające z tych umów stają się wymagalne. Dzień, w którym należności stają się wymagalne, jest dniem, w którym upływa termin płatności poszczególnych opłat leasingowych. W praktyce termin płatności opłat wynika zazwyczaj z harmonogramu płatności, stanowiącego załącznik do umowy.
PLUSY I MINUSY
+ Strony mogą ustalić w umowie, że termin płatności rat leasingowych za poszczególne miesiące (okresy) będzie każdorazowo określony w fakturach wystawianych przez finansującego za poszczególne raty.
Kosztem uzyskania przychodów finansującego są odpisy amortyzacyjne dokonywane według ogólnych zasad amortyzacji podatkowej określonych w art. 22a–22m u.p.d.o.f. i art. 16a–16m u.p.d.o.p., z uwzględnieniem, odpowiednio, art. 23 u.p.d.o.f. i art. 16 u.p.d.o.p. Podstawą amortyzacji jest wartość początkowa przedmiotu leasingu, odpowiadająca z reguły cenie nabycia bądź kosztowi wytworzenia, w zależności od tego, czy finansujący nabył przedmiot leasingu od podmiotu trzeciego (leasing pośredni) czy też sam go wytworzył (leasing bezpośredni). To, że amortyzacja przedmiotu leasingu dokonywana jest przez finansującego według zasad ogólnych, oznacza, że w zależności od spełnienia przesłanek określonych w wymienionych przepisach finansujący może amortyzować, będący środkiem trwałym, przedmiot leasingu: metodą liniową, w tym metodą liniową ze stawkami indywidualnymi (stosowaną dla środków trwałych używanych lub ulepszonych) albo ze stawkami podwyższonymi lub obniżonymi (stosowaną dla środków trwałych używanych w warunkach pogorszonych lub bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej lub poddanych szybkiemu postępowi technicznemu), albo metodą degresywną (stosowaną dla środków trwałych zaliczanych do grupy 3–6 i 8 klasyfikacji środków trwałych). W odniesieniu do wartości niematerialnych i prawnych stanowiących przedmiot leasingu finansujący dokonuje odpisów amortyzacyjnych według zasad określonych w art. 22m u.p.d.o.f. i art. 16m u.p.d.o.p.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK