| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

ZAPAMIĘTAJ
Jeśli jako korzystający zobowiązani jesteśmy do poniesienia kosztów ubezpieczenia przedmiotu leasingu, to w sytuacji gdy tym przedmiotem jest samochód osobowy, obowiązuje nas ograniczenie w zaliczaniu tych kosztów do kosztów uzyskania przychodu.
Pamiętajmy, że z punktu widzenia korzystającego kosztem uzyskania przychodu są ponoszone przez niego opłaty leasingowe. Korzystający rozpoznaje koszt uzyskania przychodu z tytułu powyższych opłat na zasadach ogólnych – zasadniczo w momencie zarachowania lub poniesienia kosztu. Kosztem uzyskania przychodu korzystającego są również wydatki i nakłady eksploatacyjne, remontowe, konserwacyjne, a także koszty związane z ubezpieczeniem przedmiotu leasingu, jeśli wynika to z umowy.
Jeśli, zgodnie z postanowieniami umowy leasingu, jako korzystający ponosimy koszty montażu lub adaptacji przedmiotu leasingu, to kwota tych wydatków stanowi dla nas wartość początkową inwestycji w obcych środkach trwałych. Inwestycja taka podlega amortyzacji, przy czym, w przypadku inwestycji w obcych budynkach lub budowlach, okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat, w odniesieniu natomiast do inwestycji w obcych środkach trwałych innych niż budynki i budowle okres ten ustala się zgodnie z art. 22j ust. 4 pkt 2 u.p.d.o.f. i art. 16j ust. 4 pkt 2 u.p.d.o.p., tj. według zasad przewidzianych dla używanych środków trwałych po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji; zależnie od wysokości wartości początkowej okres ten wynosi od 24 do 60 miesięcy, a w przypadku środków transportu, w tym samochodów osobowych – 30 miesięcy. Jeżeli poniesione przez nas wydatki na montaż i adaptację przedmiotu leasingu nie przekroczyły kwoty 3500 zł, uprawnieni jesteśmy do ich bezpośredniego zaliczenia w koszty uzyskania przychodu.
W sytuacji gdy jesteśmy podatnikiem zwolnionym z VAT lub dokonującym wyłącznie czynności zwolnionych z opodatkowania tym podatkiem, naliczony VAT, którym obciążani jesteśmy z tytułu opłat leasingowych, stanowi dla nas koszt uzyskania przychodu. Kosztem uzyskania przychodu, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 43a u.p.d.o.f. i art. 16 ust. 1 pkt 46a u.p.d.o.p., będzie również naliczony VAT w tej części, w której, zgodnie z przepisami o VAT, nie przysługuje nam odliczenie naliczonego VAT, jeśli podatek ten nie zwiększa wartości środków trwałych – chodzi tu m.in. o podatek naliczony przy zakupie paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do samochodów osobowych.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »