| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

ZAPAMIĘTAJ
Jeśli jako korzystający zobowiązani jesteśmy do poniesienia kosztów ubezpieczenia przedmiotu leasingu, to w sytuacji gdy tym przedmiotem jest samochód osobowy, obowiązuje nas ograniczenie w zaliczaniu tych kosztów do kosztów uzyskania przychodu.
Pamiętajmy, że z punktu widzenia korzystającego kosztem uzyskania przychodu są ponoszone przez niego opłaty leasingowe. Korzystający rozpoznaje koszt uzyskania przychodu z tytułu powyższych opłat na zasadach ogólnych – zasadniczo w momencie zarachowania lub poniesienia kosztu. Kosztem uzyskania przychodu korzystającego są również wydatki i nakłady eksploatacyjne, remontowe, konserwacyjne, a także koszty związane z ubezpieczeniem przedmiotu leasingu, jeśli wynika to z umowy.
Jeśli, zgodnie z postanowieniami umowy leasingu, jako korzystający ponosimy koszty montażu lub adaptacji przedmiotu leasingu, to kwota tych wydatków stanowi dla nas wartość początkową inwestycji w obcych środkach trwałych. Inwestycja taka podlega amortyzacji, przy czym, w przypadku inwestycji w obcych budynkach lub budowlach, okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat, w odniesieniu natomiast do inwestycji w obcych środkach trwałych innych niż budynki i budowle okres ten ustala się zgodnie z art. 22j ust. 4 pkt 2 u.p.d.o.f. i art. 16j ust. 4 pkt 2 u.p.d.o.p., tj. według zasad przewidzianych dla używanych środków trwałych po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji; zależnie od wysokości wartości początkowej okres ten wynosi od 24 do 60 miesięcy, a w przypadku środków transportu, w tym samochodów osobowych – 30 miesięcy. Jeżeli poniesione przez nas wydatki na montaż i adaptację przedmiotu leasingu nie przekroczyły kwoty 3500 zł, uprawnieni jesteśmy do ich bezpośredniego zaliczenia w koszty uzyskania przychodu.
W sytuacji gdy jesteśmy podatnikiem zwolnionym z VAT lub dokonującym wyłącznie czynności zwolnionych z opodatkowania tym podatkiem, naliczony VAT, którym obciążani jesteśmy z tytułu opłat leasingowych, stanowi dla nas koszt uzyskania przychodu. Kosztem uzyskania przychodu, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 43a u.p.d.o.f. i art. 16 ust. 1 pkt 46a u.p.d.o.p., będzie również naliczony VAT w tej części, w której, zgodnie z przepisami o VAT, nie przysługuje nam odliczenie naliczonego VAT, jeśli podatek ten nie zwiększa wartości środków trwałych – chodzi tu m.in. o podatek naliczony przy zakupie paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do samochodów osobowych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK