| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Instytucja sprawdzonego podatnika

Instytucja sprawdzonego podatnika

Projektodawcy wykazali się przewrotnością. Za cenę drobnych ustępstw, ciężar i koszty kontroli prawidłowości rozliczeń przeniesiony został na podatnika. Wprowadzenie nowej instytucji nie jest w pełni korzystne dla podatników.


Trzy pytania do...

Pawła Szymańskiego

z Independent Tax Advisers Doradztwo PodatkoweOd przyszłego roku zostanie wprowadzona instytucja sprawdzonego podatnika. Nie wszyscy będą mogli z niej skorzystać. Czy słusznie?

– Zmianę należy traktować jako pierwszy krok w kierunku poprawy relacji pomiędzy podatnikiem a organami podatkowymi. Jednak są to zmiany, które powinny być wprowadzone w odniesieniu do wszystkich podatników, niezależnie od ich statusu. Mam na myśli w szczególności prawo do szybkiego uzyskania interpretacji prawa podatkowego.Czy bycie sprawdzonym podatnikiem rzeczywiście będzie korzyścią?

– Podatnik będzie m.in. zobligowany poddać się badaniu przez uprawnionego audytora, który potwierdzi brak nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych w okresie ostatnich 24 miesięcy przed złożeniem wniosku o wpis do rejestru sprawdzonych podatników. Projektodawcy wykazali się przewrotnością. Za cenę drobnych ustępstw, ciężar i koszty kontroli prawidłowości rozliczeń przeniesiony został na podatnika. Wprowadzenie nowej instytucji nie jest w pełni korzystne dla podatników.Podatnik zapłaci za audyt. Rozumiem, że audytor będzie ponosił odpowiedzialność za przedstawioną przez siebie opinię. Czy rzeczywiście?

– Audytor będzie ponosić szczególną odpowiedzialność za przedstawioną opinię. Jeśli sporządzi opinię niezgodną ze stanem faktycznym, może podlegać karze grzywny, ograniczenia albo pozbawienia wolności. Audyt podatnika może być prowadzony bardziej szczegółowo niż niejedna kontrola podatkowa, dlatego jego koszty mogą być wysokie. Można podejrzewać, że ze względu na grożące kary nie wszystkie podmioty uprawnione podejmą się przeprowadzenia audytu.Ewa Matyszewska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK